Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara24°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 314 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Nöbette Uyuyan Askere Son

15 Temmuz 2013
Ana Sayfa » Gündem » Nöbette Uyuyan Askere Son

Sakarya Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doçent Doktor Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü proje ile bir bina içerisinde nöbet tutacak personelin sağlığını kontrol edebilecek.

nobet-asker-uyku

Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü bu proje ile gerek askeri gerek sivil kuruluşlarda insana gereksinimli nöbet tutulan yerler de nöbet tutan personelin sağlık durumu, buna bağlı olarak uyku durumunu da ölçebilecek.

Sistem; nöbet tutacak kişi üzerine sadece iki kalem pil boyutunda bir donanım eklenecek, bu donanım üzerinden radyo frekans dalgaları ile ana bilgisayara kişinin nabız, ortamın sıcaklık durumu taşınacak. Ana bilgisayarda bulunan personel bu değerleri sürekli kontrol altına alacak. Bu sayede nöbet tutan personelin sağlık durumu, etrafında bulunan ortamın sıcak – soğuk değerleri ölçülerek. Ters bir durumda anında müdahale edilecek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

çokmu lazım
26 Nisan 2015 - 3:19 pm

Nöbet teki asker çokmu gerekli Cüneyt bey şimdi gece gündüz görüşlü kamera ve güvenlik sistemleri var mesleğin içinden biri olarak yazıyorum hadi biz kurum olarak teknojiyi geriden takip ediyoruz siz bari daha akilci cozumler uretin yok kalem pille askerin nabzini olcecekmis merkeze bildirecekmis emege saygim var ama buna diyecek söz bulamadım bilim adamının askerin yanında olmasi şart buna ençok ben savunur um ama işi is yapandan öğreneceksiniz nobet çizelgesi imzalayan değil nobet tutan dan

İlgili Terimler : , , ,
Astsubay.org