Bayraktar TB3 100.Yıl Müjdesiyle Duyuruldu
 1. Anasayfa
 2. Gündem

Bayraktar TB3 100.Yıl Müjdesiyle Duyuruldu

TCG Anadolu Gemisine konuşlanacak olan Baykar yapımı Bayraktar TB3, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Selçuk Bayraktar'ın yaptığı açıklamada uçuşun 100. yıla..

0

BAYKAR firması tarafından geliştirilen milli özgün insansız hava araçları ile  tüm dünya gündemini sarsan Bayraktar TB3 ile ilgili yepyeni bir haber var. Cumhuriyetimizin 100. Yılına ilişkin yapılan açıklamada Bayraktar TB3 içinde müjdeler verildi.

TCG Anadolu Gemisinden iniş kalkış yapılması için geliştirilen Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı ile ilgili çalışmaların belirli bir aşamayı geçtiği açıklamasının ardından da ilk uçuşun başarı ile gerçekleştiği haberi de geldi.
TCG Anadolu Gemisi

Bayraktar TB3’den Bir Saatlik Uçuş

27 Ekim 2023 tarihinde Tekirdağ, Çorlu’da Akıncı Test/Uçuş pistinde yer testlerinin tamamlanmasından sonra saat 08:30 gibi havalanan Bayraktar TB3 Siha, havada yapılan sistem tanımlama testleri ile birlikte bir saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Bayraktar TB3
Cumhuriyetimizin 100. Yılına Armağan Olsun

Uçuş sonrası ekibine seslenen Selçuk Bayraktar: “Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA, kısa pistli uçak gemimiz TCG ANADOLU’da göreve başladığında hava muharebesinde bir devrim yaşanacak. Gemiye konuşlanmalarıyla birlikte, uzun süreli keşif ve taarruz kabiliyetleri sayesinde deniz aşırı operasyonlarda büyük bir kuvvet çarpanı olacaklar. Cumhuriyetimizin 100. yılında Bayraktar TB3 insansız hava aracımız, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 senedir ülkemizin tam bağımsız ve hür yarınları için geliştirdiğimiz insansız hava araçları serüveninde, 6 kilodan başlayarak 6 tona ulaşan, Bayraktar KIZILELMA ile ülkemizin ilk insansız savaş uçağına yürüyen yolculuğumuzda, bizler Cumhuriyetimizin 100. yılında mühendisler ve teknisyenler olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Cumhuriyetimizin 100. yılına armağanımız olsun.” dedi.

Bayraktar TB3 Ucus
Bayraktar TB3 Yerli Motor ile Uçtu

TB3 Yerli Motor ile Uçtu

TEI tarafında geliştirilen PD-170 kodlu motor ile ilk uçuşunu gerçekleştiren Siha, sorunsuz bir şekilde uçuşunu tamamladı. Üretilen PD-170 ise 170 beygir güç ile deniz üstü ortamlarda uçabilecek şekilde dizayn edildi.

İHA ve SİHA’lar Yeni Döneme Giriyor

Kısa pistli uçak gemilerinden uçuş kalkış yapabilecek sihalar, muharebe tarihinde yepyeni bir döneme kapı açıyor. TCG Anadolu gemisine konuşlanacak olan bu insansız hava araçları için çalışmalar devam ediyor.

Bayraktar TB3 Uçuş Görüntüsü

YouTube video

Resmi site haberi için: https://baykartech.com/tr/haberler/bayraktar-tb3-siha-cumhuriyetimizin-100-yilinda-gokyuzuyle-bulustu/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir