Nöbette Uyuyan Askere Son

Sakarya Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doçent Doktor Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü proje ile bir bina içerisinde nöbet tutacak personelin sağlığını kontrol edebilecek.

nobet-asker-uyku

Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü bu proje ile gerek askeri gerek sivil kuruluşlarda insana gereksinimli nöbet tutulan yerler de nöbet tutan personelin sağlık durumu, buna bağlı olarak uyku durumunu da ölçebilecek.

Sistem; nöbet tutacak kişi üzerine sadece iki kalem pil boyutunda bir donanım eklenecek, bu donanım üzerinden radyo frekans dalgaları ile ana bilgisayara kişinin nabız, ortamın sıcaklık durumu taşınacak. Ana bilgisayarda bulunan personel bu değerleri sürekli kontrol altına alacak. Bu sayede nöbet tutan personelin sağlık durumu, etrafında bulunan ortamın sıcak – soğuk değerleri ölçülerek. Ters bir durumda anında müdahale edilecek.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Nöbet teki asker çokmu gerekli Cüneyt bey şimdi gece gündüz görüşlü kamera ve güvenlik sistemleri var mesleğin içinden biri olarak yazıyorum hadi biz kurum olarak teknojiyi geriden takip ediyoruz siz bari daha akilci cozumler uretin yok kalem pille askerin nabzini olcecekmis merkeze bildirecekmis emege saygim var ama buna diyecek söz bulamadım bilim adamının askerin yanında olmasi şart buna ençok ben savunur um ama işi is yapandan öğreneceksiniz nobet çizelgesi imzalayan değil nobet tutan dan

  2. ulan gereksız lazım tabii. Geniş çaplı düşün biraz. Bu insanlar ülke evlatları rahat uyusun dıye tutuyo o nobetı senin dediğin lafa bak. Zaten ordumuz gerek silah sanayisi gerek dıger teknolojik faaliyetlerde ilerlemis durumda. Simdi sen bu askerin sağlığını nıye dusunuyoruz diyosun yazık sizin gibi insanlara.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın