1. Anasayfa
 2. Gündem

Nöbette Uyuyan Askere Son


2

Sakarya Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doçent Doktor Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü proje ile bir bina içerisinde nöbet tutacak personelin sağlığını kontrol edebilecek.

nobet-asker-uyku

Cüneyt Bayılmış, yürüttüğü bu proje ile gerek askeri gerek sivil kuruluşlarda insana gereksinimli nöbet tutulan yerler de nöbet tutan personelin sağlık durumu, buna bağlı olarak uyku durumunu da ölçebilecek.

Sistem; nöbet tutacak kişi üzerine sadece iki kalem pil boyutunda bir donanım eklenecek, bu donanım üzerinden radyo frekans dalgaları ile ana bilgisayara kişinin nabız, ortamın sıcaklık durumu taşınacak. Ana bilgisayarda bulunan personel bu değerleri sürekli kontrol altına alacak. Bu sayede nöbet tutan personelin sağlık durumu, etrafında bulunan ortamın sıcak – soğuk değerleri ölçülerek. Ters bir durumda anında müdahale edilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Nisan 26, 2015

  Nöbet teki asker çokmu gerekli Cüneyt bey şimdi gece gündüz görüşlü kamera ve güvenlik sistemleri var mesleğin içinden biri olarak yazıyorum hadi biz kurum olarak teknojiyi geriden takip ediyoruz siz bari daha akilci cozumler uretin yok kalem pille askerin nabzini olcecekmis merkeze bildirecekmis emege saygim var ama buna diyecek söz bulamadım bilim adamının askerin yanında olmasi şart buna ençok ben savunur um ama işi is yapandan öğreneceksiniz nobet çizelgesi imzalayan değil nobet tutan dan

 2. ulan gereksız lazım tabii. Geniş çaplı düşün biraz. Bu insanlar ülke evlatları rahat uyusun dıye tutuyo o nobetı senin dediğin lafa bak. Zaten ordumuz gerek silah sanayisi gerek dıger teknolojik faaliyetlerde ilerlemis durumda. Simdi sen bu askerin sağlığını nıye dusunuyoruz diyosun yazık sizin gibi insanlara.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir