1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Kaideye Monteli Stinger Teslimatı Tamamlandı

Kaideye Monteli Stinger Teslimatı Tamamlandı
0

Hava Savunma Sistemlerinden olan Stinger üzerine yoğunlaşan ASELSAN, ülkemizin ilk milli savunma sistemi olan Kaideye Monteli Stinger kısa adıyla KMS teslimatları tören ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilgili birimlerine teslim edildi.

ASELSAN Tesislerinde düzenlenen teslimat töreninde konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Kaideye Monteli Stinger proesinin savunma sanayisinde pek çok uygulamada önderlik yaptığını söyledi.
KMS sistemi
Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar törende konuşmasında;

“Bunu ilk tartıştığımız yıllarda milli tasarım bir istisnaydı. Bugün artık hazır alım bir istisna haline geldi. Bu projede kazanılan teknoloji sayesinde yıllar içinde tank atış kontrol sistemleri, uzaktan komutalı silah sistemleri ve başka hava savunma sistemleri yaptık. Tüm bu projelerin kökeni KMS projesinden geliyor. Şu anda yüzden fazla proje yürüttüğümüzü göz önüne alırsak bunun 20 yıl sonrasını siz düşünün.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, Hollanda Kraliyet Ordusu için de 18 adet KMS sistemi ürettiklerini ve müşterilerinin memnuniyetinin üst düzeyde olduğunu söyledi. Hollanda Ordusu için garanti sonrası bakım-onarım ve yedek parça tedariğine devam edildiğini belirten Baykul, “Bunun on katı büyüklüğündeki KMS projesi için de TSK ile benzer bir sözleşme yapmanın ümidini taşımaktayım” dedi.

aselsan-kms-tören
Alçak irtifada hava savunma sisteminde kilit rol oynayan ve menşei ABD olan Stinger, üzerine yoğunlaşan ASELSAN, prototip geliştirme ve seri üretim hattı kalifikasyon sonrasında testlerini başarıyla tamamladı.

KMS sistemi, 2005 yılında açılan ihalelerde iki Alman firmasını eledi ve Hollanda ordusunun da tercihi oldu. KMS sistemi temelde iki ATILGAN ve ZIPKIN olarak ikiye ayrılmaktadır. Hareket halinde olan birliği havadan gelecek olan saldırılara karşı koruyacak olan ATILGAN, zırhlı ve paletli olarak üretilmiş ve hareket halinde ateş edebilme özelliğine kavuşturulmuştur.

ZIPKIN Sistemi de Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerinin sabitlenmiş birlik ve tesislerini hava akınlarından korumak için geliştirilmiştir.

ATILGAN ve ZIPKIN, temel olarak bilgisayar kontrollü gece/gündüz her türlü hava koşulunda hedefe otomatik olarak ateş edebilme, silahlarını yönlendirme ve takip etme özelliğine sahiptir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Site yöneticisi

Yorum Yapın