1. Anasayfa
 2. Gündem

Ekonomik Kriz, Yunanistan, F16, Taciz

Ekonomik Kriz, Yunanistan, F16, Taciz
1

savas ucagiYunanistan, kendi coğrafyası içerisinde ekonomik buhran, içsel karışıklıklarla uğraşırken birde, savaş uçaklarımıza müdahale ediyor. Bu yıl içerisinde 492 kez savaş ve eğitim uçaklarımıza müdahale eden Yunanistan’ı yine zor günler bekliyor.

Savunma harcamaları, ordunun küçültülüp yalıtılarak ekonomik açıdan rahatlamayı düşünen Yunanistan, hava sahasındaki uçuşlara devam ederek kararsız bir yönetim olduğunu gösteriyor.

Genelkurmay Başkanlığı’nın verilerine göre; Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının 2010 yılında yaptığı toplam sorti sayısı 2 bin 843 olarak gerçekleşirken, Yunanistan uçakları Ege’de 12 bin 346 sorti yaptı. Yunanistan Hava Kuvvetleri, ülkedeki ekonomik krize ve Türkiye’nin “karşılıklı uçuşları azaltalım” önerisine rağmen bu yıl da geri adım atmadı. Yunan savaş uçakları 2011’in ilk 10 ayında 293’ü “önleme” ve 199’u “taciz” olmak üzere toplam 492 kez Türk Hava Kuvvetlerine ait uçakların uluslararası hava sahasındaki uçuşlarına müdahalede bulundu.

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, Ekim ayının ilk haftasında eğitim ve devriye görevi atan savaş uçaklarımıza toplam 42 taciz ve 34 önleme uçuşu yaptı. Ayrıca alınan verilere göre müdahale uçuşları her ay ortalama 30 – 40 arasında.

İT DALAŞI
Savaş uçaklarımızın uluslararası hava sahasında uçmasını engellemek, önleme, karşı koymak için yapılan uçuşlarla yetinmeyen Hava Kuvvetleri, it dalaşı olarak tanımlanan taciz girişimlerini de sürdürdü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Yunanistan bizimle yarisicam derken ekonomilerini mafettiler. Yazik oldu vala gul gibi ulkeye :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir