Deniz Kuvvetlerine İHA’lar geliyor

deniz-kuvvetleriSeri üretime geçebildiğimiz ve söz sahibi olabildiğimiz bir teknoloji olan insansız hava aracı, artık deniz üzerinde de anlık takip yapacak. Yapılan duyuru ile başlangıçta 26 adet üretilecek olan Gemiye Konuşlu İnsansız Hava Aracı, kısa adı ile GİHA, denizlerde güvenlik, arama tarama faaliyetleri için kullanılacak.

Teklife Çağrı Dosyası Hazırlandı!
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Genelkurmay Başkanlığı’nun bu ihtiyacını gidermek için başlangıçta 26 adet almak için düğmeye bastı. Gerekli dosyaları hazırlayıp, gerekli duyuru yapan müsteşarlık, ihaleye herkesin katılabileceğini ekledi.

Başlangıç olan ilk 26 adet GİHA, bir yıl sonra tamamen üretilmiş ve görev yapma seviyesine ulaşacak. Denizlerde sürekli gezen Türk Donanması, GİHA’lar ile birlikle görevleri daha etkin ve ayrıntılı olarak yapabilecek. Bununla beraber GİHA ile alınan görüntüler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına anlık olarak aktarılabilecek.

Giha’ların 10 tanesi Ege Denizi’ne geri kalanları ise Karadeniz ve Akdeniz donanmalarına aktarılacak. Her gemide en az 2 tane bulunacak olan GİHA’lar, özellikle kaçakcılık ile birebir baş edecek. 7 bin feetde 12 saat boyunca aralıksız uçabilecek olan insansız uçaklar her türlü hava şartları altında çalışabilecek.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın