ATAK Helikopterimizin Şovu T-129

16
629

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Güneydoğu ve Harp için acil ihtiyacını karşılaşmak için Milli Savunma Bakanlığı İtalyan AgustaWestand ile ortaklık düzenleyerek T-129 Atak helikopterinin ilk prototipini yaptı. İlk sınavını dün basına ve askeri mensuplarına veren helikopter göz doldurdu. Yepyeni motoru ve yeniden düzenlenen yapısıyla tam bir ölüm makinası olan helikopter, tüm dünyaya marifetlerini gösterdi. 10 dakika boyunca havada duran helikopter attığı takla ve askeri dönüşlerle askerlerden tam not aldı.

Üzerinde bulunan A-129 motorunun Türkiye şartlarına uyum sağlamaması ve bazı nedenlerle yetersiz bulan Kara Kuvvetleri Komutanlığı helikopterin motorunu değiştirerek daha kapsamlı ve seri hale getirdi. Yazılımını ve donanımlarını ASELSAN’ı düzenlediği helikopterin orjinal adı A-129 iken Türkiye’nin T’sini başa koyarak T-129 halini aldı.

2013 yılında ise envartere girmeye başlayacak.

İşte T-129 Helikopter’inin Şovu

Ntv

16 YORUMLAR

  1. Atak helikopter, italya ile ortak bir helikopterdir. Telsiz, atış kontrolü vs. herşey ASELSAN tarafından yapılmakta ve milli üretim ile yapılmaktadır. Yani yabancı güçlere engel olunmuş bir helikopterdir.

  2. Güzel başarı fakat Tüm parçaları Yerli olmadıkça bağımlılık bitmiş sayılmaz. Avrupa ve ABD her zamanki gibi bizim yedek parçamız der. veya O parçaya Ambargo Uygular.Ben eminim ki ileride o motor da Türkiyede üretilecektir.

  3. Cirit fuzeleriyle dahada iyi olur bu canavar tek eksigi biraz daha guclu motor… boylece harekat kabiliyeti dahada iyi olur ve daha hizli olur bir Apachi kadar veya bir Mi-28 kadar 🙁 …

  4. Harbiden helal olsun TÜRKİYEME karşımıza çıkamayacak şerefsizlerin karşısına bunları çıkarıp elimizi kirletmeden belalarını verecek işallah allah türkü korusun ve yüceltsin .

  5. sanki yerliymiş gibi italyadan teknoloji transferi bunu alcaklarına apache alsınlar yunanistan bile apache kullanıyor biz böyle 5 para etmez helikoptere seviniyoruz

  6. bize amerikan motoru değil italyan destekli hiç değil…yüzde yüz türk mühendislerinin ve türkiyedeki fabrikaların tamamıyle kendimize ait silahların bir faydası vardır..yabancı eliyle pilav bizim midemizi doldurmaz….

  7. 1940 lı yılların zıhnıyetı neden yapıyon satın al seklındeydı demekkı hala degısmemıs apache alacakmısız ucak fabrıkasını kapatıp satın alınmısdı sımdı ne durumdayız dusunun yenıden ucak yapmaya calısıyoruz neden altyapı yok ucak fabrıkası kapatılmasaydı helıkopterı bastan yapmak zorunda kalmazdık alt yapı olurdu her seyı satın almaya kalkar uretmez sen 1974 barıs harekatındakı gıbı ambargo uygulanır.Bır yeredn baslamak gerekır alt yapı olmadıgı ıcın tekneolojı transferı yapılmalıdır cunku uretılen malzeme daha cabuk pıyasaya cıkar yenıden yapmak turkıyenın 15-20 yılını alırdı ama turkıyenın bu kadar zamanı yok bu ekıpmanlar bıze 5-10 yıl ıcınde lazım olacak.Dunya devı CİN bıle ucak gemısını satın aldı modernıze ettı denıze ındırdı kendısının yapması ıcın bır alt yapı hazırladı

  8. %60 ‘ı Türk ve tamamen yerli bir helikopter değil. İtalyan helikopterinin modernize hali. Yurt dışına satmaya kalktığımızda Amerikalılar satamazsınız dediler zira motor parçalarının bazıları Amerikan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here