Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara9°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 321 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Suriye Görev Gücü (SGG) Kuruluyor

10 Mayıs 2017
Ana Sayfa » Gündem » Suriye Görev Gücü (SGG) Kuruluyor

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türkiye, Rusya ve İran arasında görüşmeler devam ediyor. Yapılan yeni görüşmede ise imzalar atıldı. Artık Suriye’de 4 adet çatışmasızlık bölgesi oluşturulacak. Bununla beraber Türkiye İdlib bölgesine Suriye Görev Gücü adı altında yeni bir oluşum hazırlayacak. Bu bölgelerin alt yapı, okul gibi ihtiyaçları da giderilecek.

Başbakanlığın koordinasyonu ile yürüyecek çalışmalarda hizmet birimleri ve sivil toplum kuruluşları da yer alacak. Bununla beraber bölgede Fırat Harekatına katılan 17 ÖSO grubunun 10 bin üyesi de eğitilecek.

Yapılan açıklamalar bir bir gelirken, Suriye kısmından ise yapılan açıklama da 4 adet oluşturulacak olan güvenli bölgeye Suriye Ordusu ve Rus Ordusunun “kurallara uyalacağı müddetçe” herhangi bir saldırı veya bir girişimin olmayacağını bölgelerde ise herhangi bir uluslararası gücün olmayacağı ve BM’nin de denetleyemeyeceğini açıkladı. Türkiye ve Rusya sözcülerinden herhangi bir şekilde açıklama yapılmaz iken çatışmasızlık ilan edilen bölgelere Türkiye Devleti’nin bir takım oluşumları olacağı da açıklandı.

Suriye Görev Gücü adı altında Türkiye’nin önderliğinde bir güç oluşturularak burada ÖSO Gruplarının düzenli bir ordu haline getirilmesi sağlanacak. Bununla beraber bölgelerde yıkıma ve hasara uğrayan binaların yapımı alt yapılarının yeniden inşaası gibi bir kapsamlı bir temizlikte yapılacak.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
Astsubay.org