Dolar : Alış : 3.9214 / Satış : 3.9285
Euro : Alış : 4.6642 / Satış : 4.6726
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 317 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

10 Astsubay Pilotluk için Başvurdu ve Sonuç!

19 Haziran 2017
Ana Sayfa » Assubay Gazinosu » 10 Astsubay Pilotluk için Başvurdu ve Sonuç!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’ü bağlantılı pilotların ihraç edilmesi ve tutuklanmasından sonra F-16 pilotları standartların altına düşerek sıkıntılı bir hal almaya başlamıştı. Bu durumu yeniden düzenleyerek pilot sayısını arttırmaya çalışan Milli Savunma Bakanlığı yaptığı çalışma ile FETÖ tarafından kumpasa uğratılarak görevlerine son verdirilen veya son verdirilmek zorunda kalan pilotların dönüşü için çalışmalar yapılmıştı. Bunun yanında sivilden de alım yapacağını duyuran Milli Savunma Bakanlığı duruma bu şekilde çözüm bulmuştu.

Artan pilot ihtiyacını karşılamak için ise uluslararası geçerliliğe sahip olan ve değerleri 300 bin tl olan uçuş Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) lisanslarını belgeleyen 10 Astsubay, belgeleriyle Milli Savunma Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık tarafından pilotluk için başvuran Astsubaylara, “Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu” hatırlatılarak, pilot olamayacaklarını, pilot olmak için ilgili maddelerde yazan TSK’YA bağlı uçuş okullarında ve kurslarda görev yapmış olma şartı hatırlatılarak başvuruları reddedildi.

Red cevabını alan 10 Astsubay ise durumun düzeltilmesi için Kamu Denetçileri Kurumu’na başvurdu. Sonuç ise bekleniyor.

Başvurularını reddedilen Astsubaylar, Türk Hava Kuvvetlerinde ilgili eğitimlerin ücretsiz olarak verildiğini ancak kendilerinin ise yurt dışında 300 bin tl gibi bir rakam ile Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) lisansı aldıklarını ve bu lisansların tüm dünyada geçerli olduğunu belirterek, aynı okullarda pilotlarla beraber okudukları ve kurs görüldükleri halde reddedildiğini ilettiler.

Kamu Denetçileri Kurumu’nun kısa bir süre sonra açıklamaya yapacağı ancak bu açıklama tavsiye niteliğinde olacak.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
Astsubay.org