Astsubaylar 1inci derece 4üncü Kademeye Geçemiyor AYİM

astsubay-kademe-dereceBildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetli personeli olan Astsubay’lar memurluk derece ve kademesinde 1in 4üne geçemiyorlar. Bu durum ile ilgili ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ (AYİM) açılan bir dava ve sonucu sizlerle paylaşıyoruz.

[box type=”info”]Bu konuda bizi uyaran Gökhan’a teşekkürlerimizi borç biliriz.[/box]

[divide style=”2″]

BİRİNCİ DERECENİN SON KADEMESİNE İNTİBAK

ÖZETİ:

926 sayılı TSK Personel Kanunun 137 nci maddesine EK – VIII sayılı cetvelde astsubayların yükselebilecekleri en üst derece 1 en son kademe 3 olarak gösterildiğinden davacı astsubayın 1 nci derecenin 4 ncü kademesine intibakı mümkün değildir.
Davacı, 20 Ocak 2003 tarihinde AYİM kayıtlarına geçen dava dilekçesinde özetle; 30 Haziran 1994 tarihinde Anadolu Üniversitesinin 4 yıl süreli İşletme Fakültesini bitirdiğini, 30 Ağustos 2000 tarihi itibariyle 1 nci derecenin 3 ncü kademesine intibakının yapıldığını, derece ve kademe ilerlemesini tamamladığını, 926 sayılı TSK.Personel Kanununun 137/4-c bendinde, yükseköğrenim yapmış olan astsubayların intibaklarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun genel idare hizmetleri sınıfında aynı yüksek öğrenim bitirenler için tespit edilen derece ve kademelerden (9/1) hizmete başlamış kabul edilerek yapılmasının öngörüldüğünü, 631 sayılı KHK. ile derece-kademe ilerlemesinde makam ve kadro koşulunun aranması esasının terk edildiğini, 926 sayılı TSK Personel Kanununun 657 sayılı Yasanın eski haline paralel olarak düzenlendiğini, yasamanın yeni iradesiyle makam ve kadro ilişkisi ile derece-kademe ilişkilerinin farklı statüde değerlendirildiğini, 926 sayılı Kanununun EK-VIII sayılı cetvelinde 1 nci derecenin 4 ncü kademesinin bulunmasının Anayasanın 10 ncu maddesinde belirtilen “eşitlik ilkesi”ne aykırı olduğunu belirterek, 926 sayılı Kanununun EK-VIII sayılı cetvelinin, Anayasaya aykırı olması nedeniyle iptaline ve intibakının 1 nci derecenin 4 ncü kademesine yapılmaması işleminin iptaline karar verilmesini talep etmektedir.

Astsubay olan davacı, 30.06.1994 tarihinde 4 yıllık Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra, 19.09.1994 tarihinde 30.08.1994 tarihinden geçerli olarak 4/2 derece ve kademesinden 3/2 derece ve kademesine intibakı yapılmış ve şu an bulunduğu 1/3 derece ve kademesinden 1/4 derece ve kademesine yükseltilmesi isteminin reddine ilişkin işlemin iptalini istemiştir.
Davacının anılan fakülteyi bitirmiş oluşu nedeniyle, 926 sayılı TSK.Personel Kanununun 137 nci maddesinin (c) bendine göre yapılan intibak işlemi sonucu o sırada bulunduğu derece ve kademesine 1 derece ilave edilmiştir. Esasen taraflar arasında intibaka ilişkin bir uyuşmazlık bulunmamaktadır. Anlaşmazlık konusu, halen 1/3 derece ve kademesinde bulunan davacının 1/4 derece ve kademesine yükseltilip yükseltilemeyeceği hususudur.

926 sayılı Kanunun 137 nci maddesine EK-VIII sayılı cetvelde, astsubayların yükselebilecekleri en üst derece 1, en son kademe 3 olarak gösterilmiştir. Anılan maddede, görevde iken yüksek öğrenim gören astsubayların intibak işlemlerinin, aynı yüksek öğrenimi gören Devlet Memurlarının genel idare hizmetleri sınıfının memuriyete giriş derece ve kademelerine göre hizmete başlamış kabul edilmek suretiyle yapılacağı öngörüldüğü halde, bunların tabi olduğu cetvelde gösterilen tavan derece ve kademesinin aşılabileceğine ilişkin bir hükme yer verilmemiştir. Bu nedenle tesis edilen işlemde hukuka aykırı bir yön bulunmamaktadır. Bunun aksine bir yorum biçimi, Kanunun gerçek amacına ve kanun koyucunun iradesine ters bir sonuca ulaştıracaktır.

Kanun koyucu, eğitim ve öğretimi teşvik ve görevde iken de yüksek öğrenimi bitiren astsubayların mağduriyetlerini önlemek açısından, intibaklarında eski emsallerine nazaran ne kadar derece ve kademeye yükseltilebileceklerini belirtmiş ve bunu yeterli görmüştür. Bu hususu tüm açıklık ve detayı ile belirten kanun koyucunun tavan konusunun aşılabileceği yolunda yeni bir hüküm getirmemiş oluşu ile, özellikle EK-VIII sayılı cetvelde bunların yükselebilecekleri en son derece ve kademenin 1/3 olarak gösterilmiş oluşu karşısında, maddeye, davacının vermek istediği anlam ve yorumu vermek mümkün değildir. Eski emsaline nazaran yıllarca bir derece önde gitmiş ve bu şekilde aylık almış bulunan davacının herhangi bir mağduriyeti de söz konusu değildir.

Davacının kendisinin 1 nci derecenin 4 ncü kademesine yükselmesine engel olan hükmün (EK-VIII sayılı cetvelin), Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiası ciddi görülmemektedir. Zira, astsubaylar ve dolayısıyla davacı, statü hukukuna tabidir. Statü hukukunda kişiler şartları önceden belirlenmiş ve düzenlenmiş hukuki duruma girmektedirler. Kişinin içine girdiği bu hukuki durum herkes için aynı olan, kişiden kişiye değişmeyen bir durum, statüdür. Kişi bu statüye girmeyi kabul etmekle önceden belirlenmiş şartları da kabul etmiştir. Bu statüye dahil olduktan sonra meydana gelen olaylar, kişinin içinde bulunduğu statünün şartlarına göre değerlendirilir ve özel düzenleme yoksa başka bir statü hukukundan da yararlandırılamazlar.

Yukarıda açıklanan nedenlerle;
1.Yasal dayanaktan yoksun DAVANIN REDDİNE

Dergi No:19
Karar Dairesi:AYİM 3.D.
Karar Tarihi:09.10.2003
Karar No: E. 2003/313
Karar No: K.2003/94

[divide style=”2″]

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

19 YORUMLAR

 1. AYİM Astsubayları Ordumuzun bir parcası olarak görmediği gibi sadece statükonun bir parçası olarak görmektedir.

  Statüko gereği sorumluluk ve zimmet astsubaya
  yetki subaya verilir.

  Tabi yetkili olan bütün haklara sahip olur bukadar basit.

 2. SÖZ ANLAYANA
  SEVGİLİ KOMUTANLARIM DEĞERLİ BÜYÜKLERİM VE KARDEŞLERİM; BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ KANUNLARA UYDUĞUN SÜRECE BU ÜLKEDE, DOKTOR, ÖĞRETMEN, POLİS, ASKER, SAVCI, HAKİM, EMNİYET MÜDÜRÜ, , KAYMAKAM, VALİ, BÜNYESİNDE ,ÇALIŞTIĞIN SÜRECE İSTER MEMUR OL İSTER ADACI OL İSTER KAPICI OL OLDA NE OLURSAN OL AMA BU MAKAM VE MEMURİYET SENİN ¼ ÜNE DE OLMAN OLMAMAN İÇİN HİÇ BİR ENGEL YOK.
  TSK BENDEN SAHİP OLDUĞUM HERŞEYİ İSTER CANIMI ,KANIMI ,EVLADIMIN ÖKSÜZ KALMASINI, EŞİMİN DUL KALMASINI ,AİLEMDEN AYRI YAŞAMAMAMI ,DAĞLARDA TAŞLAR DA DOLAŞMAMI . EKMEĞİMİ, SUYUMU, AŞIMI PAYLAŞIRIM ASKERİMLE ,SUBAYIYLA KISACA İNSAN OLAN HERKESLE VE BUNLARI YAPARKEN DE ASLA ASLA MENFAATİ HİÇ DÜŞÜNMEM.,ZATEN DÜŞÜNEMEM ÇÜNKÜ BU BENİM DEĞERLERİM OLMUŞTUR VE BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ KUTSAL BİR GÖREV OLMUŞTUR.
  HANGİ ETNİK KÖKENDEN OLURSA OLSUN TÜM KARDEŞLERİMLE PAYLAŞTIĞIM GİBİ HERŞEYİ PAYLAŞIRIM. ÇÜNKÜ BU ÜLKE HEPİMİZİN. AMA ÜLKE HEPİMİZİN OLDUĞU GİBİ MAALESEF BU ÜLKENİN KANUNLARI BİZ ASTSB.LARA ¼ HALEN VERMEMEKTE VE TSK LERİNDE GÖREV YAPAN TÜM KOMUTANLAR BUNLARI BİLDİĞİ HALDE MAALESEF HALA BU HAKKI TSK BULUNAN ASTSB.LARA VERMEMEKTE DİRENMEKTEDİR.EVET BENCE ŞU ANDAN İTİBAREN BU KONUYA BAŞBAKANLIK VEYA SAIN CUMHURBAŞKANIMIZIN KONUYA EL ATMA ZAMANI GELMİŞTİR.SAYIN BÜYÜKLERİMİZİN DİKKATİNE.

 3. Astsubaylık mesleğine neyin ne olduğunu bilmeden ortaokuldan sonra seçmiş oldum.Zamanla neyin ne olduğunu anlamaya,en katı bir kast sisteminin içerisinde, sömürülen bir kitlenin bir ferd’i olduğumu anladım.İç hizmet gibi çağın çok gerisinde monarşik bir sistemin içerisinde hak ve adalet gibi kavramların oluşması hayaldir.Söylenen ve yazılan her ne var ise bir hayalden öte geçemiyor.
  Hayatından dahi geçecek olan bir şenlı mesleğin nasıl Hizmetçi,Kul,Köle veya 3. sınıf vatandaş muamelesi yapıldığı evvelden beri Aşikardır.Görülen bu gerçekleri menfeatleri uğruna terketmerk istemeyen Akl-ı evvel zihniyetler sadece ve sadece Yobazlık temsili,Mürtediler temsili olarak yaşamaktadırlar.
  İnsanı insan yapan değer Düşünceleridir ,fikirleridir.Şayet bir kişi fikirlerini paylaşamıyor,düşüncelerini yansıtamıyorsa hayvan dan bir farkı yoktur zira sizi siz yapan değerlerden yoksun olduğunuzda köle den,hizmetçiden bir farkınız kalmaz…

 4. “Davacının kendisinin 1 nci derecenin 4 ncü kademesine yükselmesine engel olan hükmün (EK-VIII sayılı cetvelin), Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddiası ciddi görülmemektedir. Zira, astsubaylar ve dolayısıyla davacı, statü hukukuna tabidir. Statü hukukunda kişiler şartları önceden belirlenmiş ve düzenlenmiş hukuki duruma girmektedirler. Kişinin içine girdiği bu hukuki durum herkes için aynı olan, kişiden kişiye değişmeyen bir durum, statüdür.”

  KARARIN SON PARAGRAFI’ NA GÖRE EMEKLİLİK YAŞ SINIRINDAN DA ETKİLENMİYOR OLMAMIZ LAZIM DEĞİL Mİ? ZİRA STATÜYE GİRMEYİ KABUL EDERKEN 20 YIL SONUNDA EMEKLİ OLMUYORMUYDUK.

 5. Baştan kabul edilen bir statü değildir “ASSUBAYLIK”. Zira bazı “ASSUBAY” arkadaşlar “subay”olabilmektedir. Demekki bu AYİMin verdiği “statü” statik bir ünvan değildir. Öyle olsaydı zaten “kast” sistemi gibi ucube sistem bu memlekete “dar” gelirdi. Hukuk sosyolojik tabir ve tanımlarla karar vermemelidir. Saygılarımla…

 6. arkadaşlar merak etmeyin emekli olunca derece kademe olayı kalkıyo zaten herkes yıl üzerinden emkli olucak ben lise mezunu assubayım aynı deverem emekli olunca benden 400 tl fazla maaş alıyo kimse bu durumu sorgulamıyo artık çalışılan yıl üzerinden hesap yapılacak okuyanlarda artık sivilde fakülte okuduk der sadece geçmiş olsun herkkese

 7. halen 1/4 le uğraşıyosunuz olmuyacak iş daha assubaylar olarak nasıp düzelme hakkını bile elde edemedik subaylar 1 yıl 2 yıl 3 yıl okudular mekelilerinm ible nasıpları okullurı yükseldikçe doğrudan nasıplar düzeldi 4 yıl okumuş sayıldılar biz daha bunu emsal gösterip 2 yıla çıkan okulumuzu emekliler dahil nasıpları düzelttirmeyi beceremedik kaldıki 1/4 nü alalım

 8. Astsubaylar Üniversiteyi bitirdiklerinde bir zamanlar 2 derece alırlardı.Kenan Evren paşa AYİM e başvurup Anayasanın eşitlik ilkesi gereği bu hakkı 657 sayılı Devlet memurları kanununa tabi memurlarla denkledi.657 liler 1in 4 üne indiği halde Astsubaylar aynı anayasanın “eşitlik” ilkesinden yararlanamadılar.Şimdi eşitsizliğin ne demek olduğunu anladınız değil mi?.AYİM’in yukarıdaki kararının gerekçesiyle Kenen Evren Paşa’nın altında imzasının olduğu AYİM metninin tersliği budur.
  AİYM statü gereği 1 in 3 ünden emekli olmayı kabul ederek mesleğe girdiğimizi ifade etmektedir.Bu gerekçesi doğru ise Astsubayların çoğu mesleğe başladıklarında 20 yılda emekli olma statüsündeydiler,şimdi 20 yılda emekli olabiliyorlar mı?.Bari hukukçu olarak öyle bir gerekçe yazın ki,doğruluğu su götürmesin.

 9. Sanıyorum AYİM, burada okuma ve yazma becerisinin olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Dava konusunu tam olarak kavrayamamışlar galiba. Yine de tebrik etmek lazım. Çok çalışıyorlar. Esasen yargılayanların hak ve hukuk, adalet anlayışlarının ne olduğunu bilmek güç değil. Umarım yeni düzenlemeler ile saf dışı kalırlar ve adalet yerini bulur.

 10. sevgili subayım sen artık şerefli birsubay olarak ordumuzu ve devletimizi temsil ediyorsun ya seni sonuna kadar koruyacağım .nasılmı yapacağım .tabiki önce seni zimmet ,sepet ,sorumluluk gibi angaryalardan kurtaracağım .onları azsubaylar yapar. ne demişler azsubayın sırtıntan sopayı omuzlarındanda sorumluluğu eksik etmeyeceksinki düşünmeye hak aramaya zamanı olmasın. bütün yetkiler senin .sen çalış kurmay ol olamazsanda canın sağolsun bak senin için KOMKARSUyuicat ettim kurmay gibi muamele görur aynı parayı alırsın.sen zaten general olacak adamsın ama kader işte olamadın niye üzülüyorsun senin için kadrosuzluk …vs paketlerim var emekli olsanda aynı olmasanda aynı refah ve huzurlu bir hayatı senin için hazırladım .işte sana verebileceklerim bunlar..

 11. Sürekli bu konuda işi statü hukukuna getirip kestirip atıyorlar. Şu meşhur 926 sayılı Kanunun 137 nci maddesine EK-VIII sayılı cetvel, hiç mi revize olamayacak kadar devlet için önemli merak ediyorum. Bu memlekette her türlü kanun değişti her şeye çomak sokuldu her halde bir tek bu kanun devlet bekası için çok önemli ve kritik olduğu için el atılamadı………

 12. Bir assubay eşi olarak, bu haksızlığın giderilmesi ve haklarımıza tam olarak verilmesini istiyorum. Her konuya ciddiyetle yaklaşan TSK bu konuyu niye kestirip atıyor?

 13. Sevgili meslektaşlarım, çalışırken kurum içinde ne kadar hakkımızı aradıysak hep sonuç olumsuz gelmiştir, sebebi belli subayların yapmış olduğu 926 sayılı Kanun ve İç hizmet Kanunu, bunların değişmesi gerekmektedir, onun için artık taleplerimizi TBMM’ne iletmeye gayret göstermeliyiz.

 14. Arkadaşlar hak verilmez alınır.Sizi bir takımın taraftarının statları doldurduğu gibi meclisi,başbakanlığı,savunma bakanlığını,eş ve çocuklarımızla beraber mail ve mektup yağmuruna tutmaya ve haklarımız verilinceye kadar durmamaya davet ediyorum. Bir takımın taraftarlarının statları doldurduğu gibi önlerine mektup bilgisayarlarına mail yağmuruna tutmaya ve size en uygun sivil toplum örgütlerine üye olarak ciddi ve disiplinli meşru bir hak arama yöntemine davet ediyorum. Lütfen herkes haftada 1 kez bir mektup yazsın 1 mail atsın. Göreceksiniz kazanacağız.

 15. Bu güne kadar polis kardeşlerimiz 8-10 defa seyyanen zam aldılar.Alacaklar elbette haklarıdır.Ama astsubaylara bırakın seyyaneni normal memur yıllık artışlarının dışında hiç bir şey verilmedi.Her defasında vereceğiz, hazırlanıyor vsvs sıradan bahanelerle zam verilmedi.Ama subaylara çıkarılan kanunlara ilave maddeler eklenerek kılıç almayanlara kılıç verilmesi için mücadele edildi ve kazanıldı.Kanun maddesinde var.
  Şimdi esas olan cımbızla mevcut 926 içerisinden madde çekerek değilde adam gibi bir astsubay kanunu çıkarmaktır.Buda temadın görevidir.Subayın kanunu var yedeksubayın var.uzmanın var.erlerin var. amaaaa astsubayların yok NEDEN ACABA?
  Adam gibi bir kanunumuz olursa kimse yamuk yapamaz.Tabiki kanunu hazırlamada Astsbayların görüşleri mutlaka alınacak ve yansıtılacak.Astsubay olmayanların hazırlayacağı bir kanunda hiç bir işe yaramaz.
  Haydi TEMAD oyalanma zamanı değil.Hareket zamanıdır artık.Kaybedecek neyimiz kaldı.Bir CAN . Oda feda olsun beee.
  Kalın sağlıcakla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın