TSK General Atamasında Yeni Dönem

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra FETÖ örgütünün net şablonu yavaş yavaş çıkmaya başlarken, YAŞ ile ilgili bir çok değişiklik yapılmıştı. Yeni yapılan değişiklik ile subay sicil yönetmeliği de büyük değişikliklere uğradı. Artık yaş ile subay sicil yönetmeliği arasındaki farkta kalkmış oldu.

Yapılan değişiklik ile General-Amiralliğe yükselme sırası gelen albayların, değerlendirilme makamı tamamen sivilleştirildi. Daha önce Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın yürüttüğü bu makamı artık siviller yönetecek. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı eş güdümünde oluşturulacak olan YAŞ Sektaryası bu görevi üstlenecek. Bu yeni yapılanma ile Genelkurmay Başkanlığı tamamen pasif kalırken, Kuvvet Komutanlıkları da ilgili dosyaları YAŞ Sekretaryasına gönderecek.

Kuvvetlerden gönderilen sicil ve özlük dosyalarının toplamından oluşacak olan sicil notunun yanında YAŞ Sekreteryasında bulunan üyelerinde değerlendirme notu olacak. Bu iki not ortalamasına göre general-amiralliğe yükselme olacak.

Mevcut sistem sadece kurmay albaylardan değil albay havuzunu da genişleterek kurmay sınıfı olmayan albaylardan da genel/amiral seçebilecek. Ayrıca personel hakkında farklı kurumlardan ve yapılanmalardan istihbaratı bilgi de toplanabilecek.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın