1. Anasayfa
 2. Gündem

TSK General Atamasında Yeni Dönem

TSK General Atamasında Yeni Dönem
0

subay sicil

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra FETÖ örgütünün net şablonu yavaş yavaş çıkmaya başlarken, YAŞ ile ilgili bir çok değişiklik yapılmıştı. Yeni yapılan değişiklik ile subay sicil yönetmeliği de büyük değişikliklere uğradı. Artık yaş ile subay sicil yönetmeliği arasındaki farkta kalkmış oldu.

Yapılan değişiklik ile General-Amiralliğe yükselme sırası gelen albayların, değerlendirilme makamı tamamen sivilleştirildi. Daha önce Genelkurmay Personel Başkanlığı’nın yürüttüğü bu makamı artık siviller yönetecek. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı eş güdümünde oluşturulacak olan YAŞ Sektaryası bu görevi üstlenecek. Bu yeni yapılanma ile Genelkurmay Başkanlığı tamamen pasif kalırken, Kuvvet Komutanlıkları da ilgili dosyaları YAŞ Sekretaryasına gönderecek.

Kuvvetlerden gönderilen sicil ve özlük dosyalarının toplamından oluşacak olan sicil notunun yanında YAŞ Sekreteryasında bulunan üyelerinde değerlendirme notu olacak. Bu iki not ortalamasına göre general-amiralliğe yükselme olacak.

Mevcut sistem sadece kurmay albaylardan değil albay havuzunu da genişleterek kurmay sınıfı olmayan albaylardan da genel/amiral seçebilecek. Ayrıca personel hakkında farklı kurumlardan ve yapılanmalardan istihbaratı bilgi de toplanabilecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir