Saldırı Başlıklı Kamikaze İHA’lar Geliyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan çalışma sonrasında yapılan açıklamada saldırı tipi insansız hava aracı alınması yönünde karar aldı. 

kamikaze-iha

Son yaşanan olaylar ve genel kapsamda ihtiyaç duyulmasının ardından yapılan çalışmalarda “kamikaze” adı verilen silahlı insansız hava aracı alınacağı duyuruldu.

Saldırı başlığı bulunan bu İHA’lar maliyet olarak oldukça uygun olmakla beraber kullanıcısı tarafından rampa yardımıyla uçurularak, 10 kilometre boyunca kontrol edilebiliyor. Elektrik ile çalışan bu İHA, oldukça sessiz bir şekilde çalışarak, hedefe doğru yöneliyor. Gövdesinde bulunan kamera yardımıyla operatöre gönderdiği görüntü sayesinde, operatör hedefi tespit ediyor ve saldırı tipi iha’yı hedefe yönlendiriyor ve İHA’nın baş kısmında bulunan patlayıcı ile beraber imha ettiriyor.

Maliyet bakımından kolay ve bölgesel operasyonlarda oldukça başarılı olacağı düşünülmektedir. Tek kişi kullanılması en kılcal birliğe kadar ulaşmayı sağlıyor.

Alımlar ile ilgili ihale süreci ise Bilgi İstek Dökümanını 31 Mart’a kadar alıp, tekliflerini 15 Nisan 2016 tarihine kadar SSM’e vermeleri gerekiyor.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın