Uçak Gemisi Projesi Şekil Alıyor

5
876

Deniz Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak bir proje başlama aşamasında. Savunma Sanayi İcra Komitesi, Perşembe günü Başbakanlıkta toplanarak, 3 milyar dolarlık bir savaş gemisi projesini görüşecek.

Landing Platform Dock (LPD) olan proje, havuzlu çıkarma gemisi olarak şekil almıştı. Ancak ilerleyen zamanlarda ihtiyaçlara uygun olarak tekrar şekillenen projeye dikey – iniş kalkış yapan uçakların da yeteneği eklendi. Ancak bu tip uçaklar olmadığı için helikopter gemisi olarak proje adlandırıldı.

savas-gemisi

Habertürk yazarı Murat Gürgen’in haberine göre projeye de üç büyük aday var. Adaylardan biri Koç Grubuna ait olan RMK Marine, diğeri ise Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu’na ait Desan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’a ait Sedef Tersanesi.
Yapılacak olan savaş gemisi ise 1.7 milyar dolara mal olacak. Ayrıca içerisinde 27 adet amfibi tipi zırhlı hücüm botu, 4 adet çıkarma botu, 2 adet personel çıkarma botu, 1 adet RHIP bot, 1 adet komutan aracı bulunacak. Proje toplamda 3 milyar doları bulacak.

Yapılacak olan Dev Savaş Gemisinde özellikler ise şöyle;

* 180 metre uzunluğunda pist, uçakların koşarak kalkabilmesini de sağlayacak
* Tam donanımlı çıkılacak seferlerde gemi, 12 uçak ve büyüklüğüne göre 6-8 helikopter taşıyabilecek
* Uçuş güvertesinde barış dönemlerinde aynı anda 4 CH-47 Chinook helikopter iniş kalkış yapabilecek.
* Üzerinde kara, deniz ve hava araçları ile 1200 asker bulunacak.
* Yakıt ikmaliyapmadan 30 gün süreyle sefer yapabilecek
* Üzerinde yerli seyrüsefer sisteleri bulunacak gemi Aselsan 40 mm top atış kontrol sistemi, 2 adet 20 mm Phalanx yakın savunma sistemi, 3 adet Aselsan üretimi STAMP ile donatılacak.
* 30’u tank ve 30’u amfibi zırhlı hücum aracı olmak üzere toplam 90 ila 100 tekerlekli ve paletli araç taşıyacak.
* Hangar ve asansör sisteleri TSK’nın ilerleyen yıllarda sahip olmayı düşündüğü dikey kalkış özellikli JSF uçaklarına göre inşa edilecek.
* Havuz bölğmünde 2 adet Lcac hovercraft tipi bot yer alacak.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz