Suudi Arabistan İha ve Altay’a talip

0
57

Geçtiğimiz hafta ülkemizi ziyarete gelen Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Gobail, Genelkurmay başkanı Orgeneral Necdet Özel, CumhurbaşkanıAbdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ıda ziyaret etti.
milli-altay

Vatan gazetesi,
Ülkemize gelen Suudi komutan’ın yüksek isimlerle bir araya gelmesinin sebebinin 2 milyar dolarlık askeri araç ile ilgili olduğunu iddia etti. Gazetenin haberinde, Türkiye’ni Suudi Arabistan’a tamamen milli olan insansız hava aracı ANKA ve Altay tankı için sözleşme görüşmeleri yapıldığı yazıyor.

Bölge koşullarına göre TSK için üretilen ve ocak ayında testleri tamamlanıp seri üretim aşamasına gelen ANKA’ya Suudi Arabistan askeriyesinin ilgi gösterdiği ortaya çıktı. 18 saatlik uçuş imkanı ve 200 kilometrelik menzile sahip ANKA ile ilgili herhangi bir pürüz çıkmazsa, Suudi Arabistan için ANKA üretimine başlanacak.

Suudi Arabistan’ın askeri kurumları diğer milli imkanlarımızla ürettiğimiz ALTAY içinde ilgili olduğu ve bu tankların ABD yapımı Abrams’lardan daha az maliyete sahip olması ve imkan koşul bakımından oldukça iyi olması sebebiyle ALTAY’ı tercih etmesi bekleniyor.

ABD yapımı Abrams 8,58 milyon dolar olarak tamin edilirken ALTAY ise 5,4 milyon dolar’a  mal olduğu tahmin edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here