Suriye’de Bulunan Türk Toprağı Tehdit Altında

Ülkemiz’in ülke dışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah’ın Türbesi, El Kaide ile bağlantılı Irak İslam Devleti (IŞİD) tarafından tehdit altında. 

suleyman-sah-turbesi

IŞİD tarafından Süleyman Şah’ın bulunduğu türbenin çevresi, ele geçirilmiş durumda. Bölgede kritik bir noktada bulunan türbe içerisinde bir adet karakolumuz bulunmakta. Ülkemize 35 kilometre uzaklıkta bulunan Karakozak köyü yakınlarında  ki türbe çevresinde yaşanan bu sıcak olaylar, türbede bulunan karakolumuza da harekete geçirerek, tedbir almaya başladı. Sınırlarımız içerisinde bulunan kara ve hava unsurlar, bu karakola yardım amaçlı teyakkuz durumunda. Karakol içerisinde görev yapan 25 askere, herhangi bir saldırı durumunda ” vur” emri verildi.

Bölgede bulunan Türkmen aşiretleri, liderlerinden olan Süleyman et-Türkmani, bölgede yaşanan çatışmaların türbelere ve tarihi dokulara zarar verilerek yapıldığının dikkatini çekerek, bölgenin korunması gerektiğini vurguladı.

Suriye’de Türkiye Toprağı
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman Şah, Suriye Devleti’nin Halep ili sınırları içerisinde bulunan Karakozak köyünde vedat etmiş ve buraya türbesi dikilmişti. Kurtuluş Savaş’ından sonra yapılan Fransızlar ile yapılan Ankara Antlaşması ile Suriye içerisinde bulunan bu türbe Türk toprağı sayılacaktı. Bu Türbe’de silahlı Türk askerlerinin de nöbet tutacağı anlaşmasına varılmıştır.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın