Suriye Savaş Uçağı Düşürüldü

f16-suriye-ucagi-vuruldu

Flaş Haber! 2 yıl önce F4 savaş uçaklarımızı düşürüldüğü iddia edilen Suriye, için değiştirilen angajman kuralları çerçevesinde hava sınırlarımızı işgal eden Suriye savaş uçağı vurularak düşürüldü. Sınıra çok yakında bir noktada Keseb kasabasında saat 13.00’da vurularak düşürülen Suriye Hava Kuvvetleri’ne asavaş uçağı, ülkemiz savaş uçakları tarafından düşürüldü.

Kısa bir süredir yoğun çatışmaların devam ettiği ve Suriye’de bulunan toprak parçamızın da bu çatışmalar arasında kaldığı Suriye’de sular durulmuyor. Ülke hava sahamızı işgal eden 2 uçak, devriye atan F-16 pilotları tarafından uyarıldı. 2 uçaktan 1’i bu ikazdan sonra geri dönerken, diğer uçak sınırlarımızı ihlal etmeye devam etti. Değişen angajman kuralları çerçevesinde uyarılan uçak, uyarılara aldırmayınca, pilotlarımız tarafından havadan havaya füzeler ile vurularak, düşürüldü.

Patlamadan önce fırlatma koltuğunu kullanan pilot, uçaktan uzaklaştı. Düşen uçak alevler içinde yanarken, muhalifler bu durumu hava ateş ederek kutladılar.

Suriye ile ilgili geçmiş:
* 2 yıl önce f4’lerimiz Suriye tarafından gelen bir füze ile düşürüldüğü iddia edilmiş ve angajman kuralları değişmişti.
* Hava sahamızı ihlal eden bir Suriye Helikopteri bu angajman kuralları çerçevesinde uyarılmış, aldırış etmemesi sebebiyle vurularak düşürülmüştü.
* Suriye tarafından gelen havan mermilerinin ülkemizde 5 can alması sebebiyle, Suriye askeri tesislerine misilleme atışı yapılmıştı.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın