OYAK 51 Yıl Sonra Denetlendi

1961 ihtilalinden sonra 205 sayılı OYAK Kanunu sebebiyle, herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından denetlenemeyen OYAK kurumunda Sayıştay ve Hazine müfettişleri girerek, inceleme başlattılar.

Subay ve Assubayların zorunlu olarak katıldıkları ve maaşlarının belirlenen bir oranını OYAK’a göndermeleriyle kurulan kuruluş, şuan Türkiye’nin ilk 10 listesinde yer alan değerli kuruluşlarından biri.

Star gazetesinin haberi konuyla alakalı olarak;

Devlet 1961 tarihli kanun nedeniyle “vergi vermeyen ve denetlenemeyen” kurum olarak bilinen OYAK’a nihayet girebildi. TBMM’nin mali ve idari açıdan denetlenmesi talebi üzerine harekete geçen Sayıştay ve Hazine, OYAK’ta inceleme başlattı. Meclis Dilekçe Komisyonu OYAK Alt Komisyonu Başkanı İsmail Aydın, “Sayıştay denetmenleri çalışıyor, Hazine’den de denetim yardımı aldık. Birlikte çalışıyorlar. Önümüzdeki haftalarda raporlarını tamamlayacaklar” dedi. OYAK’la ilgili çok sayıda şikayet dilekçesi alan Meclis Dilekçe Komisyonu, bir alt komisyon kurarak iddiaları mercek altına aldı. Astsubayların OYAK yönetiminde yeterince temsil edilmediği, üyelere kesintiyle orantılı adil ödeme yapılmadığı, bir takım piyasa işlemleriyle OYAK mensuplarının zarara uğratıldığı, generallerin kızı ve damadı gibi akrabalarının işe alındığı, denetim yapılamadığı gibi iddialar üzerine başvuru sahiplerini dinleyen komisyon, OYAK yetkililerine de iddialara ilişkin yazı gönderdi.

Konuyla ilgili olarak alt Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, davacılarını dinlediklerini ve yine konuyla ilgili olarak OYAK’tan belge istediklerini ve bu belgeleri inceleyerek “Benim gördüğüm bir eksiklik de kişinin ödediği prim esasına göre değil de rütbe esasına göre prim dağıtıldığı. Çok bariz uçurum görüyorum. OYAK bugüne kadar vergi vermediği gibi denetlenmiyor da. Bu sorunlar tamamen 1960 ihtilali kanunu ürünü. 1961’den sonra çıkarılan OYAK Kanunu anti demokratik unsurlar içeriyor..


OYAK’ın verdiği savunma ise şu şekilde..

Oyak’tan, Hazine ve Sayıştay’ın bu şekilde inceleme isteğine karşın “OYAK’ın 60 küsur iştirak şirketi var. Bu şirketler Ticaret Kanunu’na tabi olarak denetleniyor. OYAK kurumunun üst yapısı, kendisi denetlenmiyor. Yurtdışı iştirakleri olan holdingleşmiş devasa bir yapıyı denetlemek kolay değil. İşin temelinde OYAK Kanunu var. Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. Ordu mensuplarından müteşekkül OYAK sürekli şunu savunuyor: ‘Ticaret Kanunu’na göre şirketlerimiz kuruldu, KDV veriyoruz şunu bunu veriyoruz, ona göre denetleniyoruz’. Doğru şirketler vergiye elbette tabi. Ama OYAK kurumunun kendisi kanun gereği vergilerden muaf. Şirket kendisi vergilerden muaf olunca aynı zamanda denetimden de muaf. OYAK Genel Müdürü ‘özel denetim firmasına denetletiyoruz. Denetim raporumuz var’ diyor. Ama o kendi iç denetimi. OYAK ordu mensuplarından müteşekkil devasa yapı. Bunların bir kısmının iyi denetlenmediği iddiaları var. Bu noktada biz kurumun denetlenmesini de arzu ediyoruz. En azından bir noktasından başlamış olacağız. Sayıştay denetmenleri çalışıyor, Hazine’den de denetim yardımı aldık. Birlikte çalışıyorlar. Önümüzdeki haftalarda raporlarını tamamlayacaklar. Hem OYAK’tan gelen belgeler hem denetmenlerin raporları doğrultusunda bir karara varacağız. Bir çözüm noktasına varacağız.”

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. astsb ile sb eşit şartlarda görmek istiyorsanız uzm.çvş larda onlarınaltındaki erlerde aynı haklardan yararlansın söz konusu çekilen çile verilen emek ise er lerin haklarını savunacak bir dernek açılmasınbı istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın