Mayın Saldırıları Nasıl Durdurulamıyor?

Mayın-patlamaları (8)

Terör ile mücadelemiz son hızında devam ederken maalesef, mayın saldırıları ile silah arkadaşlarımızı, mehmetçiklerimizi, askerlerimizi şehit veriyoruz.
Mayın saldırılarında aldığımız ağır bilançolar sonucunda akla hep aynı soru geliyor;

Mayınlamalar veya mayınlar neden durdurulmuyor?

Mayınlar, keşfedildiği günden bugüne oldukça emniyetsiz, güvensiz bir yapıda çalışmaktadır. Özellikle gerekli emniyet kilidinin çıkarıldığı ve patlamaya hazır olduğu andan itibaren patlaması tamamen şans işidir. Çünkü iç mekanizmasında bulunan yapıda “ateş ve barut” dediğimiz yani yakmasını ve patlamasını sağlayan sistem iç içe olduğu için patlaması tamamen şans işine kalmıştır.

Mayına dayanıklı araçlar neden işe yaramıyor?
Haberlerde bir çok kez gördüğümüz Kirpi, Kobra gibi araçlarımız mayına dayanıklı araçlardır. Ancak son saldırılarda işe yaramadığı söylemleri de ortaya çıkmaktadır. Patlama sonrasın da verdiğimiz şehitler ve araç hasarına bakıldığında da gerçekten mayına karşı dayanmadığı ve ağır hasar aldığı açıkca görünmektedir.

Bunun sebebi ise mayına dayanıklı araçların belirli bir şiddetdeki mayınlara dayanıklı olarak yapılmasından kaynaklanıyor. Örneğin; Kirpi zırhlı aracının 100 kg. mayına dayanıklıdır. Ancak terör örgütlerinin koyduğu mayın 200 kg. ve üzeri olması sebebyile araçlarımızın bu şiddete karşı koyamıyorlar.

*Son saldırılarda asfalt altına 1 tona yakın mayın koyuyorlar.

Haliyle Mayınlar ile mücadele etmenin toprak altından çıkarılıp veya operasyon anında ileri toprak altındam ayın olduğunun saptanması oldukça zor.

Yapılması gereken öncelikle mayın satın alan örgütün gelirini veya bunu satan kuruluşların söndürülmesi, halkın desteğini bırakması ve ek olarakta İHA araçları ile bölgenin kontrolünün sağlanması gerekir.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın