1. Anasayfa
 2. Astsubay Meslek Yüksek Okulları

Lise Mezunuyum Kadın/Bayan Astsubay Olur Muyum?

Lise Mezunuyum Kadın/Bayan Astsubay Olur Muyum?
2

Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl düzenli olarak yaptıkları alımlar ile Silahlı Kuvvetler bünyesine gerek erkek gerek kadın askeri personel alımına devam ediyor. Kara Kuvvetleri ve Jandarma’nın düzenli olarak alım yaptığı ve sadece kadınları ilgilendiren bu alımlar ile ilgili en çok sorulan soruyu sizlere tek bir konu altında açıklamak istedik.

Kadınlar askeri personel olabilir mi?

Sitemize en çok gelen sorulardan biri kadınların asker olup olmayacağı konusudur. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kadınlar askeri personel olabilir. Bununla ilgili olarak her yıl yayınlanan emir ve alım ilanlarını takip ederek, kadınlarında askeriye bünyesinde çalışabildiğini görebilirsiniz.

Lise Mezunuyum Astsubay olabilir miyim?

Sitemize en çok gelen mesajlarda bir numara da yerini koruyan, lise mezunu olan bir kadının astsubay olup olmayacağı sorusuna da açıklık getirelim.

Kara Kuvvetleri komutanlığı bünyesinde en son yapılan 2012 yılı alımlarında lise mezunu kadınlar alındı. Liseyi bitirmiş veya liseden mezun olacak kadınların YGS sınavına girmesi ve gerekli taban puanı alması şartıyla mülakatlar yapıldı ve 2012 yılında giren bir kadın askeri öğrenci, 2014 yılında Astsubay Çavuş olarak mezun oldu.

Yani Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sadece Kara Kuvvetleri Komutanlığın liseden mezun olacak/mezun olmuş kadınları aldı ve iki sene askeri ve ön lisans dersleri vererek mezun etti.

Yani lise mezunu olan bir kadın astsubay olabiliyor. Ancak şuan için herhangi bir şekilde lise’den alım olmadı. İlerleyen dönemlerde ve 15 Temmuz sonrası okulların yeniden şekillendirilmesi durumları tamamlandıktan sonra yeniden alımlar başlayacağını ümit ediyor.

Kısacası yeni dönemde alımları sıkça takip etmek gerekiyor. Sitemiz üzerinden alım duyurularını rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Her yıl düzenli olarak Jandarma Genel Komutanlığı, önlisans ve üstü mezun olacak ve mezun olmuş kadınları, bünyesine aralıksız olarak almaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 4 nisan 1992 doğumluyum önlisans tekstil teknolojisi mezunuyum acaba ekim ayında alım olurmu bende başvuru yapabilirmiyim lütfen beni acilen bilgilendirir yaşım geçiyor çok üzülüyorum içimde kaldı bu görevde yer almayı çok istiyorum duyun sesimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir