Kara Mayınlarını Bal Arıları Bulacak

Hırvat bilim adamları geliştirdikleri proje ile insanlık adına büyük bir çığır açmaya hazırlanıyor. Eğittikleri arılar ile kara mayınlarının tespitini yapacaklar.

mayin

Bildiğiniz gibi kara mayınları her ne kadar belirli bir proje göre yapılsa da dünyanın dönüşü ve toprağın kayması ile belirli bir süre sonra tam olarak nerede olduğu saptanamıyor. Bu sebeple binlerce sivil, asker bu yetersizlikten dolayı canlarını yitiriyor.

Yugoslavyanın, bölünmesinden sonra başı boş kalan mayınların hala daha can alması ve bu mayınların bulumaması sorunundan yola çıkan Hırvat bilim adamları, arıların beslendikleri maddelere belirli dozda TNT koyarak bu kokuya alışmalarını ve doğa üzerinde bu kokulara yönelmesi eğitimi vererek çığır açacak bir projeye imza attılar.

Köpek ve fareleri de mayın deneyinde kullanan bilim adamları sonuçlar başarısız çıkınca arılara yöneldiler. Arılar üzerinde olumlu sonuç almayı başaran bilim adamları, ilerleyen yıllara bu deneyleri arttırarak arılardan daha fazla fayda sağlamayı hedefliyorlar.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın