1. Anasayfa
 2. Gündem

İstifa Depremi! Komutanlar İstifa Etti

İstifa Depremi! Komutanlar İstifa Etti
13

Dün YAŞ ( Yüksek Askeri Şura ) toplantısı için 1 Ağustosta bir araya gelecek olan komutanlar istifalarını verdi. Öncelikle Genelkurmay Başkanının emekliliğini istemesiyle başlayan deprem, kuvvet komutanlarının emeklelerini isteyerek devam etti. Bunun üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel atandı ve Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay emekliliklerini istedi.

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner veda mesajı yayınladı:

Şu anda 173‘ü muvazzaf, 77‘si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir. Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır. Haklarında henüz hiç bir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yükser Askeri Şura‘da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır. Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır. Şartlar ne olursa olsun TSK‘nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK‘nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim.

Olaylar bu şekilde cereyan ederken, mevcut durumun nasıl ilerleyeceği ise oldukça merak uyandıran bir konu oldu. Çünkü içeri alınan komutanlar ve dışarda kalan komutanların sayısının azlığı bilinmezliğe sürüklüyor. Önümüzdeki günler bize tam olarak ne olacağını gösterecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. Merak ediyorum. Bu istifalardan sonra ne olacak?

 2. Bence istifalar, herhangi bir kriz yapmaz. İnşallah ülkemizin durumu iyiye gider.

 3. Sanırım ilk defa böyle bir durum yaşanıyor. Devletimize hayırlısı olsun diyelim. Bundan sonraki gelişmeleri bende merak ediyorum. Nasıl bir değişme, bir yenileşme olacak.

 4. Umarım ülkemiz adına iyi gelişmeler yaşanır artık.

 5. Bakalım ne olacak.

 6. 12 sene önce

  Gelişmeleri biz de yakından izliyoruz, herkes için hayırlısı…

 7. 12 sene önce

  Ya gündem hep bunlarla doldu bir an önce düzelmesini istiyoruz…

 8. Sonumuz hayır olur inşAllah onca istifadan sonra çünkü biranda geldi istifalar sanki birşey ifade etmek istercesine .

 9. sonumuz hayırdır illaki.. herkes üzerine düşeni yapıyor ;)

 10. kötü olmuş gerçekten

 11. kimse durduk yere kimseye dokunmaz bence birşeyler dönüyor ve ortaya çıkartıyorlar tabiki herşeyin hayırlısı

 12. haberleri şaşkınlıkla izlemeye devam ediyoruz…

 13. yine şehit haberi geliyor bir an önce herşeyin youna girmesini diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir