11.2 C
Ankara
Cuma, Ekim 15, 2021
spot_img

İntibaklar için Kanun Teklifi Yapıldı

Geçmiş hafta içerisinde CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, TBMM başkanlığına kanun değişikliği teklifinde bulundu. 4 Yıllık üniversite bitiren Astsubayların 1inci derecenin 4üncü kademesine yükselme imkanının tanındığını ancak yasa da ek gösterge yapılmadığı için bu değişimin emekli maaşına yansımadığını belirtti.

CHP milletvekili ali demirçalı astsubaylar ile ilgili kanun teklifinde bulundu
CHP milletvekili ali demirçalı astsubaylar ile ilgili kanun teklifinde bulundu

Kanun teklifi ise tam olarak şu şekilde açıklamıştır:

Adana Milletvekili Demirçalı, verdiği kanun değişikliği gerekçesinde şunları kaydetti: “Son dönemlerde yapılan düzenlemeler ile birçok kamu personeli makam ve görev tazminatı almaya hak kazanmış, ek göstergeleri yükseltilmiş, eşit işe eşit ücret’ intibak yasasını TBMM’den geçirerek yasalaşmıştır. 6318 Sayılı Yasa ile 4 yıllık fakülte mezunu olan emekli subay ve astsubaylara 1. derecenin dördüncü kademesine yükselme imkanı tanınmış, ancak yasada ek gösterge değişikliği yapılmadığı için bu yükselmenin emekli maaşlarına herhangi bir yansıması olmamıştır.

Astsubayların yıllardır bekledikleri intibak yasası bir türlü çıkarılamamıştır. En önemli sorunlarının başında intibak yasasının eşit ve adil olarak düzenlenmemiş olması vardır. Subay yetiştiren Harp Okulları, 1963 yılına kadar 2 yıl, 1971 yılında 3 yıl, 1974 yılında ise 4 yıl olarak düzenlenmiştir. Eğitim süresi arttıkça yeni eğitim yılının özlük hakları bakımından getirdiği avantajlar, geçmişte mezun olan çalışan ve emekli personelin özlük hakları ile intibak ettirilerek eskilerin mağduriyeti giderilmiştir. Aynısı geçmişte astsubay okullarının eğitim süreleri arttıkça astsubaylara da verilmiştir. Ancak 2002 yılında astsubay okulları Meslek Yüksek Okulu’na dönüştürülerek eğitim süresi 2 yıla yükseltilmiş ve bu düzenlemeden dolayı yeniden bir intibak düzenlemesi yapılmamıştır. Eşit işe eşit ücret ve Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği çalışan ve emekli olmuş astsubayların Meslek Yüksek Okulları’na intibakları yapılarak, mağduriyetlerinin giderilmesi düşünülmüştür.

Adana Milletvekili Demirçalı’nın TBMM Başkanlığına sunduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Madde 1-27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 36- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olmuş bulunan veya halen görevli olan ortaokul, lise veya dengi okullardan mezun olmuş olan astsubaylar, bu Kanun hükümlerinin uygulanması bakımından 2 yıllık Astsubay Meslek Yüksekokul mezunu kabul edilerek intibakları yapılır. Bu şekilde yapılacak intibaklarda geçmişe yönelik maaş ve maaş farkı ödenmez.

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,043BeğenenlerBeğen
2,979TakipçilerTakip Et
14,600AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles