Gözcü’ye Yabancı Müşteri

2005 yılından bu yana çalışmalarını Kale – Baykar ortaklığı ile yürütülen Mini İnsansız Hava Aracı’nın geliştirilmesinin ardından çalışmada sona yaklaşılan ve adı Gözcü olan aracın, 2007 yılında TSK’ya satılmasının ardından şimdi de yeni müşterisi Katar oldu. Gece – gündüz ve yakın menzil keşif amaçları güdülerek yapılan projede oldukça başarılı.
İlk müşterisi Katar,
Milli imkanlarla yapılan ve dünyadaki diğer insansız hava araçları (İHA)’lara göre daha fazla menzil ve gelişmiş yapısıyla dikkat çeken Gözcü’nün ilk yabancı müşterisi Katar oldu. Katar’ın doğal şartlarına göre yeniden optimize edilen araç için 20 Temmuz 2011 ‘de 10 adet sistem tedariği yapıldı.

İLK YABANCI MÜŞTERİ

Yerli geliştirilen sistem dünyada yoğun olarak kullanılan diğer Mini İHA Sistemleri ile karşılaştırıldığında uçuş menzili, uçuş irtifası, iniş tipi ve gelişmiş uçuş fonksiyonları ile öne çıkması yurtdışı taleplerin önünü açtı.
Gözcü, elle fırlatılarak uçmaya başlıyor. İnişini ise paraşüt yardımıyla yapıyor. Gece, gündüz farketmeden 2 bin feet yükseklikte görev yapabilen araç hasas hedef koordinatı verme gibi kritik özelliklere sahip.

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın