GÖZALTI TORBASI TEDAVİSİ

Cildin yıllarla birlikte diriliğini kaybetmesiyle meydana gelebilecek sorunlardan biri de gözaltı torbalarının oluşumudur. Gözün alt kısmında yer alan bir takım yağ keselerinin, sürekli maruz kalınan stres, yorgunluk, sinüzit, sigara alkol kullanımı ve ya kişinin genetik yapısının yatkın olması ve benzeri durumlar nedeniyle dışarıya doğru genişlemesiyle birlikte gözaltı torbaları dediğimiz estetik problem ortaya çıkar. Günümüzde gözaltı morlukları tedavisinde izlenebilecek çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazıları kısa vadede etki gösterirken bazıları uzun yıllar bu soruna meydan okuyabilmektedir. Bu cilt problemin hangi nedenden ötürü ortaya çıktığı, uygulanacak kişinin yaşı da tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili bir unsurdur.

Soğuk kompres dediğimiz soğuk bir cismin doku üzerinde belli bir süre ve belirli aralıklarla tutulması yöntemi amatör olarak uygulanabilecek fakat kısa vadeli çözüm sağlayacak bir yöntemdir. Yeşil çay gibi içerisinde doku iltihaplarına iyi gelecek kimyasal yapı bileşeni bulunduran özütlerle uygulanacak kompresler daha iyi sonuç vermektedir. akupunktur nde uygulanabilecek bir diğer yöntem de torbalaşarak sarkan gözaltı dokusunun tam alt kısmına hyaluronik asit enjeksiyonlarıyla uygulanacak estetik dolgudur. İki doku arasındaki şişlik seviyesi eşitlenmeye çalışılarak şiş görünüm yok edilir ve ya azaltılır. Bu uygulama rahatsızlığın erken döneminde yapılarak sonuç vermektedir. Aynı zamanda erken dönem kırışıklıkların da tedavi edilmesinde yaygın olarak kullanılır. Yaklaşık 8-9 aya kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Gözaltı torba tedavisinde genelde daha ilerideki evrelerde daha yaşlı dokulara uygulanan aynı zamanda daha uzun süre iyileşme sağlayan yöntemler ise lazer tedavi ve cerrahi müdahalelerdir. Genç yaştaki hastalarda rahatsız dokunun müdahalelerle daha da yıpranmasına neden olmamak için sadece lazer tedavi yöntemi uygulanması tercih edilmektedir. Bu tedavi biçiminde göz kapağının iç kısmından girilerek kapaktaki yağ fazlalıkları temizlenmekte ve cildin kendisini toparlaması sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale yönteminde ise yine göz yapısının bozularak sarkmasına neden olan yağ fazlalıkları alınır. Bununla birlikte deri katlanmaları da temizlenir.  Genç dokularda yağ alımı yeterli görülürken yaşlı dokularda deriye canlılık vererek daha fazla sıkılaşmasını sağlayacak bazı ek estetik işlemlere de gidilebilir. Daha detaylı bilgi almak için Nasır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Astsubay
Astsubay
Site yöneticisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Buraya da Göz Atın