1. Anasayfa
 2. Gündem

Astsubaylığa Girmek için Ne Hazırlık Yapılmalı

Astsubaylığa Girmek için Ne Hazırlık Yapılmalı
3

Astsubaylık, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde şerefli mesleklerden biridir. İşleiin tam merkezinde sorumluluk sahibi olmak büyük bir yük olmakla beraber vatan görevi de en büyük mutluluk ve huzur veren maddelerden biridir. Peki Astsubay olmak için ne hazırlık yapmalıyız? Sitemize en çok gelen sorulardan biri olan bu soruya bugün açıklık getiriyoruz.

Astsubay olmak için ne hazırlık yapmalıyız?

Astsubay olmak veya öncelikle askeri personel olabilmek için spor yapmak şarttır. Sporunuzun mutlaka iyi olması gerekir. Aksi halde elemelerde çoktan elenmiş ve genel itibariyle askerlik mesleğinden uzaklaşmış olursunuz. Bu sebeple mutlaka önem vermelisiniz. Peki neler yapmalısınız?

/Mevcut şartlarınız alımlara uyduğunuzu varsayarak bu yazıyı yazıyoruz.)

 Spor..

Astsubaylığa hazırlanmak için öncelikle koşmalısınız. Koşunuzu geliştirerek vücudunuza da sinyal verir ve tüm kaslarınızın çalışması ve vücudunuzun dinç olmasını sağlarsınız. Bununla beraber mekik, şınav, barfiks gibi spor aktivitelerini yapmalısınız. Bu sayede gerek mülakatta gerek kazandıktan sonra okul içerisinde çok rahat edebilirsiniz.

Yazılı sınavlar için biraz bilgi tazelemek/güncellemek.
Son yapılan sınavlar öncesi sınavlarda yazılı sınavlar yapılmştı. Bu sınavlardan geçebilmek için mutlaka güncel konular, cumhuriyet dönemi konular, matematik gibi (jandarma alımları için) derslerden başarılı olmanız gerekmektedir. Bunun için geriye dönük olarak Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası tarih kitaplarına biraz baklamalı biraz da matematik gibi derslere göz atmanız gerekmektedir.

Sözlü.
En büyük korkulardan biri olan sözlü sınavlarda ise mutlaka sakinliğinizi korumanız ve hitabetinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için mutlaka bol bol kitap okuyarak konuşmanızı ve bilgi birikiminizi kuracağınız cümleleri güzel tonlamanız gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Ekim 5, 2017

  Mulakat Tarihleri Ne zaman Bir bilginiz var ise bizimle paylaşmanızı Rica edebilirmiyim

 2. Merhaba adım zeynep 04.04.1992 Gazintep doğumluyum önlisans tekstil teknolojisi mezunuyum yıllardır.vatan aşkıyla yanıp tutuşuyorum.ne kadar başvuru yapmak istemesem köyde oturduğumdan dolayı internetim olmadığı ötürü sürekli alımları kaçırdım.yada subay alımlarında alım şartları hiç bana uymadı.yaşım şuan 25 saçlarım ağardı düşünmekten acaba bana yardımcı olamaz mısınız nereye başvuru yapmam gerek nasıl olması gerek başvuru yapmak için nerelere gitmem gerek.zaman gelip geçiyor.bu görevde yer almayı o kadar çok istiyorum ki lütfen bana yardımcı olun.teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir