Astsubaylığa Giriş Sözlü Mülakat Soruları
2

Astsubaylık mülakatları ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de sözlü mülakat sorularıdır. Kişilerin sözlü olarak girdikleri sınavda ne sorular sorulduğu oldukça dikkatle dinlenmektedir.

Sözlü mülakat, bir tek askerlikte olmamakla beraber ülkemizin neredeyse her kurumunda bulunmaktadır. Sözlü mülakatın amacı, bireyin soruların sorulara vereceği cevap şekli, sorulan sorularda bilgi birikiminin ölçülmesi ve yine sorulan sorulara vereceği cevapların ne kadar doğru olduğudur.

Sözlü mülakatlar, mülakat ekibinin yanında bir de psiyatri danışmanı bulunmaktadır. Bu danışman da bireyi gözlemleyerek alımı ile ilgili puanlama katılır. Bu sayede kişinin kişilik ve ruhsal yönü de sözlü mülakatta ölçülür.

Askeriye’de Sözlü Mülakat Nasıl Yapılır?

Askeri sözlü mülakatlar, sivilden çok farklı gibi lans edilse de aslında sivil mülakatlardan hiç bir farkı yoktur. Sözlü mülakat için genel bir salonda bekletilirsiniz ve sıranız geldiğinde görevli tarafından isminiz okunur ve size gitmeniz gereken yer gösterilir. Kapı çalınıp içeri girilir.

Burada heyet, sizin davranışlarınızı, konuşmanızı ve sorulara cevap verirken fiziksel tavrınızı ve konuşmanızı takip eder. İnceler. Heyet tarafından sorular sorularak, konuşmanız sağlanır.

Askeriye Sözlü Mülakatlarda Hangi Sorular Sorulur?

Ülkemizde en çok konuşulan sorulardan biride budur. Askeri okullara girişte sözlü mülakatlarda sorulan sorular hakkında bir çok iddia ortaya atılır. Bir çok hurafe döner.

Sözlü mülakat ekibi, size soracağı soruları elinde bulunan listeden sorabilir veya listede olmayan soruları da sorabilir. Bu tip yaklaşım, sadece askeri kurum mülakatlarında değil tüm sivil mülakatlarda da aynıdır. Burada amaç alım yapılacak personelin konuşma tarzı, konuşma becerisi, doğruluğudur. Örneğin, herhangi bir hayvandan korkar mısın? veya en son korktuğun hayvan neydi? sorusuna ayı der ve bir sonraki soruda korkuların nelerdir? dendiğinde hiç bir şeyden korkmam demeniz tutarsız bir yaklaşım olarak değerlendirilir. Bu şekilde sorular sorulmaktadır.

Bunun haricinde herhangi bir karşılaştırmalı sorular, bugüne kadar fiilen soran olduğunu duymadık. En azından giren çıkan arkadaşlar, mail atarak desteklerini bildirenler herhangi bir şekilde dini görüş soruları sorduklarını söylemediler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Ortaokul mezunuyum açıktan lise okuyorum bayan subay olabilirmiyim

 2. Şubat 9, 2018

  biraz daha ayrıntılı olsa daha iyi olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir