1. Anasayfa
 2. Astsubay Meslek Yüksek Okulları

Astsubay Alımlarında Asil / Yedek Liste? Sıra Bana Gelir Mi?

Astsubay Alımlarında Asil / Yedek Liste? Sıra Bana Gelir Mi?
0

Askeri öğrenci alımları hızla devam ediyor. Her dönemde ciddi sayılarda alım yapılmaya devam ediyor. Peki alımların son aşaması olan asil, yedek liste ne anlama geliyor? Yedek listede olan bir vatandaşa sıra gelir mi? Gelirse nasıl haberdar olunur? İşte bu soruların cevabı..

Askeri öğrenci alımları hızlı bir şekilde devam ederken, bu hızlı tempoda askeri öğrenci olmak isteyenler alımları takip bile edemediği oluyor. Milli Savunma Bakanlığı sitesinden ve ösym sitesinden yapılan duyurular ile alımlar için linkler açılıyor ve bu linkler ile başvurular yapılıyor.

Astsubay MYO 1
Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Geçiş Töreni

Başvuruların yapılmasına müteakip aday çağrılarak sözlü ve spor testleri ardından hastaneye sevk edilir. Hastaneden de olur rapor alan kişi, asil ve yedek listeyi bekler. Belirli bir tarih sonrasında açıklanan asil/yedek liste ile okula kayıt yaptırmaya hak kazanır.

Asil Nedir? Yedek Nedir?

Tüm işlemlerini bitiren aday adayı, Milli Savunma Üniversitesi sitesinde veya Bakanlık sitesinde açıklanacak sorgulama sitesinde asil mi yedek mi çıktığına bakar. Asil çıkan aday adayı, okula kesin kayıt yaparak, askeri öğrenci olmayı hak etmiştir. Okula belirlenen tarihlerde kaydını yaparak okul bünyesine katılmaktadır.

Yedek listede yer alan aday adayı ise beklemeye devam eder. Asil kazananların kayıt tarihlerinin bitmesinden sonra yedek listeden alım yapmaya başlarlar. Yedek liste ise asil liste sonrasında sırayla ilerlemektedir.

Örneğin, asil kazanan listesi bitti. Asil olarak kazanan ve kayıt yaptırmayan 100 kişi var. Asil kazanan listesi bittiği andan itibaren yedek ilk 100 telefon ile aranarak okula kayıt yaptırmaya gelmeleri tebliğ edilir. Sıralama bu şekilde devam eder.

Okula kayıtlar devam ederken, okula kayıt olup intibak eğitimine başlayan kişiler bırakmak isteyip, okulu tamamen bırakırsa yine yedek listeden alımlar devam eder. Yedek listede en son kaçıncı kişiye sıra gelmiş diye sorulan sorular aslında biraz cevapsız sorulardır. Mevcut koşullar, kayıt yaptırmayan, kayıt yaptırıp bırakan kişiler yıllık olarak değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir