Astsubay Alımlarında Asil / Yedek Liste? Sıra Bana Gelir Mi?

0
331

Askeri öğrenci alımları hızla devam ediyor. Her dönemde ciddi sayılarda alım yapılmaya devam ediyor. Peki alımların son aşaması olan asil, yedek liste ne anlama geliyor? Yedek listede olan bir vatandaşa sıra gelir mi? Gelirse nasıl haberdar olunur? İşte bu soruların cevabı..

Askeri öğrenci alımları hızlı bir şekilde devam ederken, bu hızlı tempoda askeri öğrenci olmak isteyenler alımları takip bile edemediği oluyor. Milli Savunma Bakanlığı sitesinden ve ösym sitesinden yapılan duyurular ile alımlar için linkler açılıyor ve bu linkler ile başvurular yapılıyor.

Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Geçiş Töreni

Başvuruların yapılmasına müteakip aday çağrılarak sözlü ve spor testleri ardından hastaneye sevk edilir. Hastaneden de olur rapor alan kişi, asil ve yedek listeyi bekler. Belirli bir tarih sonrasında açıklanan asil/yedek liste ile okula kayıt yaptırmaya hak kazanır.

Asil Nedir? Yedek Nedir?

Tüm işlemlerini bitiren aday adayı, Milli Savunma Üniversitesi sitesinde veya Bakanlık sitesinde açıklanacak sorgulama sitesinde asil mi yedek mi çıktığına bakar. Asil çıkan aday adayı, okula kesin kayıt yaparak, askeri öğrenci olmayı hak etmiştir. Okula belirlenen tarihlerde kaydını yaparak okul bünyesine katılmaktadır.

Yedek listede yer alan aday adayı ise beklemeye devam eder. Asil kazananların kayıt tarihlerinin bitmesinden sonra yedek listeden alım yapmaya başlarlar. Yedek liste ise asil liste sonrasında sırayla ilerlemektedir.

Örneğin, asil kazanan listesi bitti. Asil olarak kazanan ve kayıt yaptırmayan 100 kişi var. Asil kazanan listesi bittiği andan itibaren yedek ilk 100 telefon ile aranarak okula kayıt yaptırmaya gelmeleri tebliğ edilir. Sıralama bu şekilde devam eder.

Okula kayıtlar devam ederken, okula kayıt olup intibak eğitimine başlayan kişiler bırakmak isteyip, okulu tamamen bırakırsa yine yedek listeden alımlar devam eder. Yedek listede en son kaçıncı kişiye sıra gelmiş diye sorulan sorular aslında biraz cevapsız sorulardır. Mevcut koşullar, kayıt yaptırmayan, kayıt yaptırıp bırakan kişiler yıllık olarak değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here