Astsubay Alımları İle İlgili Bilgilendirme

51
598

Astsubay Camiasına adım atmak ve Astsubay statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak isteyen herkes Astsubaylık alımlarına başvuru yapabilir. Alım yapılırken bir çok standart konmuş ve bu standartları sağlayan kişiler kabul edilmektedir.

Alımlar 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi lise çıkışında Astsubay Meslek Yüksek Okulu(ASTSUBAY MYO)’na giriş. Diğer ise 2 Yıllık önlisans okuyup ASTASAK olarak giriş.

ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU’na Nasıl Giriş Yaparım?

Okuduğunuz liseyi bitirdiğiniz yıl ve bitirdiğiniz yıldan sonraki sene içerisinde yani 2 defa katılma hakkınız var. Liseden mezun olduktan sonra veya sonraki sene kkk.tsk.tr üzerinden ön kayıt açıklanır. Öncelikle Ön kayıttan kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında Astsubay Meslek Yüksek Okulu YGS 1-2-3-4-5-6 türlerinden alım yaptığı için YGS sınavına girip puan almanız gerekir.
YGS sonuçları açıklandıktan sonra kkk.tsk.tr üzerinden 2.Aşama Seçim Sonuçları açıklanır. Eğer ki taban puanı geçerseniz, İkinci Seçim Aşamalarına girmeye hak kazanırsınız.
İkinci Seçim Aşamaları ise;
1- Spor Mülakatı
2- Sözlü Mülakat

Spor Mülakatı: Spor mülakatında 5 aşamalı spor sınavına tabi tutulursunuz. Bunlardan sadece 1’ini yapmayabilirsiniz. Buradan geçer iseniz Sözlü Mülakata girmeye hak kazanırsınız.

Sözlü Mülakat: Bu mülakatta bireyin diksiyonuna, kendini tanıtmasının ne derece düzenli olduğuna önem vererek kabul veya reddelerler. Buradan da olur raporu aldığınız da hastahane sevkiniz yapılır.

Hastahane Sevk: Hastahaneye giderek, tüm vücudunuz check-up yaptırırsınız ve ciddi bir sağlık probleminiz var ise buradan elenirsiniz yok ise evrakları ilgili birime vererek, Asil / Yedek Listeyi beklersiniz.

Asil / Yedek liste ise; YGS’den alınan puan, spor mülakatında alınan puan, sözlü mülakatta alınan puanların ortalaması alınarak belirlenir. Asil çıkarsanız direk kayıt yaptırırsınız, yedek iseniz asillerin alımında eksik olup sıra size gelene kadar beklersiniz.

ASTASAK Alımları Nasıl Olur?

Astasak olarak giriş yapmak için sivil bir üniversitede 2 yıl mezunu olmak gerekir. Buradan alınacak mezuniyet belgesi ile kayıt yapılır.

Astasak Alımları Temmuz – Ağustos ayları arasında kkk.tsk.tr adresine alım şeklinde yayınlanır. Buraya kayıt yaptırılır ve kayıt sonunda hangi tarihte nerede sınava girileceği açıkca belirtilir.

Belitilen yer ve tarihte yazılı, sözlü ve spor sınavları yapılır. Bu sınavlara ve mülakatlardan geçiltikten sonra hastahaneye sevk edilir ve asil yedek liste belirtilir.

# Aklınıza takılan soruları konu altında bulunan yorum kısmından yazarak, cevap alabilirsiniz.

51 YORUMLAR

 1. Astasak Alımları Temmuz – Ağustos ayları arasında kkk.tsk.tr adresine alım şeklinde yayınlanır. Buraya kayıt yaptırılır ve kayıt sonunda hangi tarihte nerede sınava girileceği açıkca belirtilir.

  yukarda bu bilgi yazyr ama basvurular sbat ayında olmuyormu bayan alımlarında yoksa farklı basvurularmı?

 2. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERINE ASTSUBAY OLARAK GORMEK VE MILLETIME YARARLI ISLER YAPMAKTAN ONUR DUYARIM. SİZDEN RICAM ASTASAK ALIMLARININ 2015 DE YAPACAGI ALIMLAR HAKKINDA BILGINIZIN OLUP OLMADIGI , SINAV BASVURU TARIHI VE SINAV TARIHI NI OGRENMEK ISTIYORUM ?

  • Ocak ayından itibaren http://www.kkk.com sitesini takip et her iki günde bir güncelleme gelir siteye kaçırabilirsiin. Yani başvurular ocak ayından itibaren başlar .Alım olarak da internette klavuzlar var onlara bakabilirsin ama biraz bilgi veriyim astasak adayları lisans ve önlisans olarak başvuru yapabiliyolar. Yaş Sınırı klavuzda var 25 önlisans için ama. Basvuru yaptıktan sonra sonuçlar internet üzerinden açılanıyo kabul edildiysen sana bi sınav tarihi Veriyolar belirtilen yerde sınava gidiyosun sınav 50 sorudan oluşuyo. 70 üstü geçer not alırsan mülakata çağırılırsın. Fiziki yeterlilik ve sağlık muayenesin den geçer not alırsan astasak astsubay Çavuş olabilirsin. Dediğim gibi internet üzerinden bu konu hakkında klavuzlar var onları oku daha iyi bilgi sahibi olursun…

 3. hava kuvvetleri sözleşmeli astsubay sınavımız var bu ayın 30 unda onun hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz. diğer kuvvetlere göre alım durumları nasıl olur sınavla ilgili ne gibi şeyler yapabiliriz ?

  • Ön lisans mezunlarının (4 yıldan daha az öğrenim görenler) başvurabilmesi için 24 yaşından büyük olmamaları gerekir.
   * Lisans mezunu olanların (4 yıl ve daha fazla yıl öğrenim görenler) başvurabilmesi için 26 yaşından büyük olmamaları gerekir.

   • Merhaba 4 nisan 1992 doğumlu bayanım önlisans mezunuyum KPSS puanım 64 benim hiç şansım yokmu bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen çok istiyorum

 4. arkadaslar ben suan 2 yıldır uzman cavusum ve bu sene yanı 2014 yılında ygs ye gırerek 2 yıllık bır unıversıte kazandım ve 1 sınıfı okuyorum uzatan egıtım larak suan ben astsubaylıga kayıt yaptrabılırmıyım bana yardımcı olabılecek arkaadasım varsa lutfen 05452333975 numaramı yada faceboook adresıme br mesaj atsın ltfen..sedatblue01@outlook.com

 5. Selamun Aleykum ben İmam hatip lisesi 4.sınıf öğrencisiyim.Bu yıl mezun olduktan sonra ygs^’den de yüksek bir puan yaparsam bu yüksek okula astsubaylık için başvurabilir miyim.
  Kara harp okulu şartları diye gördüm imam hatip alınmıyor diyor ama Astsubaylık için alınıyor diye biliyorum.En kısa zamanda aydınlatırsanız sevinirim.
  Vesselam

 6. Astasak a başvurup girmek için askerliğimi yapmam gerekiyor mu ? Ve askerliğini yapmayan bir Adayın okula Girdiği Aman eğitim Süreci ne kadar sürüyor ?

 7. Abi ben imam hatip lisesinde 11. sınıf öğerncisiyim astsubay olmak istiyorum ama öğretmenlere soruyorum bu liseden olunmaz diyor abi benim sana sorum imam hatipten astsubay olunur mu? bi olunursa okuldan mezun olduktan sonra nasıl geçiş yaparız?

 8. 2’Yıllık mezunlar KPSS’ şartı varmı?Hastahane için bulunmuş oldugum yerdeki hastahane de işimi yapabilirimiyim yoksa kendileri mi belirliyorlar

 9. Merhaba 4 nisan 1992 doğumlu bayanım önlisans mezunuyum KPSS puanım 64 benim hiç şansım yokmu bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen çok istiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here