1. Anasayfa
 2. Assubay Gazinosu

Asker Kelime Anlamı Nedir?

Asker Kelime Anlamı Nedir?
4

mehmetcik1

Askerlik mükellefiyeti altına giren şahıslara, özel kanunlarla Silahlı Kuvvetlere intisabeden ve resmi bir kıyafet taşıyan şahsa denir.
Asker kelimesinin kökeni Arapça dan ESKR kelimesinden gelir. ESKR kelimesinde tüm harflerin bir anlamı vardır. Bunlar;

1) Kelimenin ilk harfi olan E; ULUİYET-İ RUHİYE anlamını taşır. Bu anlam; Askerin büyük ve üstün bir ruh yapısına sahip olduğunu ifade eder. Bu ruh ise yoğun düşünce ve duygu ile doyurulmuş bir karakterdir.

2) Kelimenin ikinci harfi ( S ) ise SELAMET-İ FİKRİYE anlamına gelir. Asker, karşılaştırmasını sağlam yaparak doğru fikri ve düşünceyi bulur ve bu fikri savunur. Asker için her zaman doğruluk ve mertlik esastır.
3) Kelimenin üçüncü harfi (K) ise KERAMET-İ TABİYE’DİR. Bu cümle ise taktik olarak buluculuk ve seziş anlamına gelmektedir. Bilim temeline dayanan, inisiyatifi esas asker sanatı en açık ifadesini kaidelerini en iyi şekilde bilmek ve uygulamakla kendini gösterir.
4) Kelimenin son harfi olan ( R ) ise RİYAZAT-i BEDENİYE yani vücut dayanıklılığıdır. Bu kelime askerin bedeninin, her türlü doğa şartlarına karşı yokluk ve zorluklara alışkın olmasıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Temmuz 7, 2011

  Askerliğimi Adapazarı Sakarya Kışlasında yapmıştım. Muhabere bölüğündeydim. Askeriye, her Türk erkeğinin gittiği ikinci büyük evdir.Burada olgunluğu, hayatı, insanları ve arkadaşlığı öğreten yerdir. Askerlik yapılması güç bir meslek ama biz bugünlerimizi onlara borçluyuz.

 2. Asker demek onur demektir…

 3. Yaş kemale erdi ama ben henüz okullar yüzünden askerliğimi yapamadım. son iki senem. Şu da bitsin, koşarak gideceğim inşallah.

 4. Tecil ettirdim ben de 4+2 acaba başka tecil hakkı var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir