1. Anasayfa
 2. Gündem

Anka Denemeleri Sonuçları Açıklandı

Anka Denemeleri Sonuçları Açıklandı
insansız hava aracı Anka deneme testlerini bitirdi.
0

Milli servet ve çaba ile üretilen insansız hava aracımız İha, kabul deneme sürecini tamamladı. TUSAŞ yani Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve Aralık 2010 yılından bu yana denemeleri yapılmaya devam eden ANKA, deneme kabul sürecini bitirdi.

TUSAŞ’dan yapılan resmi açıklamada Pazar sabahı saat 09:05’de kalkış yapan Anka, 200 KM’lik menzili ve 18 saat uçuş süresi yaptıktan sonra pazartesi gecesi 03:15’te otomatik iniş ile uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladığı belirtildi.

anka
İnsansız hava aracı olan Anka testlerini başarılı bir şekilde bitirdi.

TUSAŞ’dan yapılan resmi açıklamanın tam metni ise şöyle:

“Salı günü yapılan uçuşta da gece koşullarında otomatik kalkış ve iniş gösterimi yapılmıştır. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla sürdürülen kabul sürecinde 130’a yakın yer ve uçuş test prosedürü başarıyla gerçekleştirilmiş ve sistemin göreve hazır olduğu görülmüştür. Aralık 2010’da yapılan ilk uçuşundan bu yana 90’ın üzerinde sortide toplam 140 saatin üzerinde uçuş yapılan ANKA İHA sisteminde uçuş irtifalarında motor, iniş takımı, çevre kontrol, buzdan koruma gibi temel hava aracı alt sistemlerinin yanı sıra gece/gündüz görüş sağlayan kamera, hava telsizi, veri kayıt sistemi gibi göreve yönelik sistem ve ekipmanın da uygun performansta çalıştığı görülmüştür. Hava Aracı’nın otomatik kalkış/iniş, seyrüsefer ve arama paterni kabiliyetleri zorlu hava koşullarında da denenmiştir. 10 adet sistemin seri üretimine yönelik sözleşme görüşmeleri devam etmekte olup, sürecin 2013 yılı ortalarında tamamlanması öngörülmektedir”

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Site yöneticisi

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir