2016 ASTASAK Mezunlarında Bir Garip Durum?

5
386

Her sene düzenli olarak alım yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, 2015 yılı içerisinde de ASTASAK alımı kapsamında adaylarını kabul etti. Alımları başarıyla kazanan kursiyerler 19.02.2016 yılında Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Astsubay Aday Adayı olarak kabul edildiler.

İntibaklarını tamamlayan öğrenciler, yeminlerini ederek Astsubay Adayı oldular..

15 Temmuz 2016 Darbe girişimi sonrası süreç devam etti.Kurslarını başarıyla tamamlayan Astsubay Adayları, mezuniyet törenlerini başarıyla yaparak 26.08.2016 yılında evlerine gönderildiler.

Bu gönderilişleri ise son oldu. Dönüşü olmayan bir izin..

Sonrasında yayınlanan KHK ile dönüş yolları tamamen kapatılarak, herhangi bir şekilde mezuniyetleri tanınmadan askıda kaldılar. Sonuç ile ilgili ortalama 900 mezun olmuş Astsubay Çavuş, KHK ile sonsuza dek beklemede kaldılar.

Kendilerinin gönderdikleri bu mektubu eksiksiz olarak yayınlayarak, seslerini duyurmalarına katkı bulunmak istedik.

İnanıyoruz ki devlet büyüklerimiz mevcut mağduriyete uğruyan mezun 2016 ASTASAK kursiyelere bir ışık yakarlar ve yeniden güvenlik soruşturması yaparak, çürük olmayan -hain olmayan mezunlara kadro tahsisi yapar.

2016 ASTASAK devresinden gelen mektup:

2015 yılında Kara Kuvvetlerinin açmış olduğu dış kaynaktan muvazzaf astsubaylık sınavlarının: Yazılı sınav, Fiziki Yeterlilik Testi, Mülakat sınavları , sağlık raporları ve güvenlik soruşturması gibi tüm zorlu aşamaları başarıyla geçerek 19.02.2016 tarihinde Balıkesir ilimizdeki Kara Kuvvetleri Astsubay MYO bünyesinde bulunan Asttasak kursuna kabul edildik.
2015 yılında tüm temin faaliyetlerini başarıyla tamamlamış ve 19.02.2016 tarihinde kursa başlamış, 26.08.2016 tarihinde 12.DÖNEM ASTTASAK kursunu başarıyla tamamlamış; Dış kaynaktan Astsubay kursiyerler olarak siz değerli devlet büyüklerimizden yardım istiyoruz.
Bizler; Vatanımıza ve milletimize hizmet etmek için mazisi başarılarla ve kahramanlıklarla dolu Şanlı Türk ordusunda yer almak ve başta FETÖ ,PKK, DEAŞ olmak tüm hain terör örgütlerinin karşısında mücadele etmek için görevlerimizi yerine getirmek üzere eğitim, spor ve dersler aşamasını başarıyla bitirerek verdiğimiz emeğin ve alın terimizin karşılığı olan rütbemizi ve üniformamızı istiyoruz.
Önerilerimizin; Ülkemizin içinde bulunduğu durumu ve personel ihtiyacı göze alındığında Türk Silahlı Kuvvetlerini daha verimli hale getireceğini ve tüm şer odaklarına karşı daha kuvvetli hale getireceğini düşünmekteyiz. .
Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun;
29/10/2016 tarih ve 675 sayılı KHK ‘da: “MADDE 6- (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarih itibarıyla;
a) Kuvvet Komutanlıkları tarafından temin faaliyeti tamamlanmamış olan subay ve astsubay adayları ile sözleşmeli subay ve astsubay adayları hakkındaki işlemler iptal edilmiştir.”Kararı ile rütbe ve atama işlemlerimiz iptal edilmiştir.

Fakat 26.08.2016 tarihinde ASTTASAK kursunun tüm aşamalarını başarıyla tamamlayarak temin faaliyetlerimiz tamamlanmıştır. EDOK Komutanlığı emriyle 26.08.2016 tarihinde Balıkesir ilimizde kursu başarıyla tamamlayarak süresiz idari izne gönderildik.İdari izin boyunca Mali,özlük ve sosyal haklarımızdan yoksun bekletilerek mağdur edildik.

Kurs bitirme tarihinden de anlaşılacağı üzere Kursumuz kapatılmadı ve hiçbir sebep ile askeri okuldan veya aldığımız kurstan ilişiğimiz kesilmedi. Fakat yukarıda adı geçen KHK bizi kapsamamasına rağmen bizim durum da bununla birlikte değerlendirilerek kazandığımız haklarımız alın terimiz ve gururla taşıdığımız üniformamız elimizden alındı.
2016 yılı 12.dönem Astsubay kursiyerleri ile aynı dönem sınavlarına katılan ve sağlık raporlarını bile aynı Muayene merkezinden alan dış kaynaktan Jandarma Astsubay kursiyerler göreve başladı.İkinci bir husus 12.dönem Astsubay kursiyer olarak kursa katılmış rütbesi Uzman Çavuş olan kursiyerler tekrar 2017 yılında 13.dönem Astsubay kursiyeri olarak kurslara katılış yaptı ve mezun olarak göreve başladılar. Belirtilen hususlardan da anlaşılacağı üzere büyük mağduriyetlere uğratıldık. Sivil kaynaktan temin edildiğimiz ve TSK dan ilişiğimiz kesildiğinden dolayı tekrardan Milli Savunma Üniversitesi ve diğer Kolluk Kuvvetlerine başvuru ve görev yapma hakkımız da elimizden alındı.Yaklaşık 100 civarında lisans mezunu kursiyer olarak Polis Akademisi Başkanlığının açtığı 18.DÖNEM POMEM sınavlarında başarılı olup yaklaşık 3 ay eğitim aldıktan sonra aldığımız ASTTASAK kursu gerekçe gösterilerek Polis Akademisi Polis okulu ile ilişiğimizi kesmiş ve bir kez daha büyük bir mağduriyet yaşatmıştır. Yaşadığımız bu mağduriyetler başta ailelerimiz olmak üzere bizi ve bir çok dostumuzu üzüntüye boğmuştur.Bir çok kursiyerin yani Anadolu dan gelen vatan evlatlarının hayatları, planları ve hayalleri yıkılmış hiçbir suçu günahı yok iken 18 aydır işsiz beklemektedir. Ayrıca yapılan bu hataların ve mağduriyetlerin telafi olması için herhangi bir hak da verilmemiştir.
685 sayılı KHK ile kurulan Başbakanlık Ohal İnceleme Komisyonu, işlemlerimiz KHK kapsamında iptal edilmesine rağmen bizlerin başvurularını kabul etmemiştir. Yaşanılan bu kadar mağduriyetler hiçbir kurum ve yetkili tarafından dikkate alınmayarak bizi derinden üzmüştür. 12.dönem Astsubay kursiyerler sivilden gelerek yani üniversiteleri bitirip bu zorlu bir o kadarda gururlu ve şerefli mesleği seçmişlerdir.
Sayın Cumhurbaşkanım; Sizin öncülüğünüzde “Bu ordu darbecilerin ,cuntacıların,vesayetçilerin ordusu değildir.Bu ordu sadece ve sadece Türkiye‘nin ordusudur, Türk milletinin ordusudur ” sözünüz ile cesaret alarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almak için sabırsızlıkla bekliyoruz.
Yaklaşık olarak 18 aydır bunun Ümidiyle yaşamaktayız. Bu çerçevede en kısa zamanda bizim hakkımızda gerekirse tekrar tekrar güvenlik soruşturması yapılarak ilgili KHK olan 675/6. Madde A bendi düzenlenerek hak ettiğimiz rütbemizi ve üniformamızı büyük bir sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyoruz. İade-i itibar istiyoruz.
Türk Silahlı Kuvvetlerinde Astsubay olarak atanmamız ve sınıf okullarına gönderilmemiz için kadro tahsisi yapılmasını bekliyoruz

5 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederiz saygı değer komutanlarımız bize sahip çıktığınız için şuan TSK 2016 Sicili ile görev yapan Kursiyerler var Hava ve Jandarma bizim emsalimizdir onlar biz ise arada kalmış bir devreyiz inşallah bir gün geri döneceğiz devletimizden tek istediğimiz detaylı bir soruşturma yaparak içimizde ki masumların hakkını vermesidir.

  2. BİZLER EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAMIŞ 12.DÖNEM(2016) DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF ASTSUBAY KURSİYERLER OLARAK HAKLARIMIZIN GERİ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ. SAYGILARIMIZLA…
    12.DÖNEM ASTTASAK TABURU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here