1. Anasayfa
 2. Assubay Gazinosu

10 Astsubay Pilotluk için Başvurdu ve Sonuç!

10 Astsubay Pilotluk için Başvurdu ve Sonuç!
0

10 Astsubay Pilotluk

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’ü bağlantılı pilotların ihraç edilmesi ve tutuklanmasından sonra F-16 pilotları standartların altına düşerek sıkıntılı bir hal almaya başlamıştı. Bu durumu yeniden düzenleyerek pilot sayısını arttırmaya çalışan Milli Savunma Bakanlığı yaptığı çalışma ile FETÖ tarafından kumpasa uğratılarak görevlerine son verdirilen veya son verdirilmek zorunda kalan pilotların dönüşü için çalışmalar yapılmıştı. Bunun yanında sivilden de alım yapacağını duyuran Milli Savunma Bakanlığı duruma bu şekilde çözüm bulmuştu.

Artan pilot ihtiyacını karşılamak için ise uluslararası geçerliliğe sahip olan ve değerleri 300 bin tl olan uçuş Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) lisanslarını belgeleyen 10 Astsubay, belgeleriyle Milli Savunma Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık tarafından pilotluk için başvuran Astsubaylara, “Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu” hatırlatılarak, pilot olamayacaklarını, pilot olmak için ilgili maddelerde yazan TSK’YA bağlı uçuş okullarında ve kurslarda görev yapmış olma şartı hatırlatılarak başvuruları reddedildi.

Red cevabını alan 10 Astsubay ise durumun düzeltilmesi için Kamu Denetçileri Kurumu’na başvurdu. Sonuç ise bekleniyor.

Başvurularını reddedilen Astsubaylar, Türk Hava Kuvvetlerinde ilgili eğitimlerin ücretsiz olarak verildiğini ancak kendilerinin ise yurt dışında 300 bin tl gibi bir rakam ile Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) lisansı aldıklarını ve bu lisansların tüm dünyada geçerli olduğunu belirterek, aynı okullarda pilotlarla beraber okudukları ve kurs görüldükleri halde reddedildiğini ilettiler.

Kamu Denetçileri Kurumu’nun kısa bir süre sonra açıklamaya yapacağı ancak bu açıklama tavsiye niteliğinde olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir