Dolar : Alış : 3.5000 / Satış : 3.5063
Euro : Alış : 3.9100 / Satış : 3.9170
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 311 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Milli Tankımız Altay

02 Temmuz 2011
Ana Sayfa » Gündem » Milli Tankımız Altay

Altay, Ülkemizin milli kaynakları kullanarak tasarladığı üçüncü nesil ana savaş tankıdır. MİTÜP ( Milli Tank Üretim Projesi ) kapsamında 30 Mart 2007’de başlanan ve Otokar Otomativ’in ana yükleniciliğini üstlendiği tankın ismi Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvarı Kolordusu’nu emir komuta altına alan Fahrettin Altay’ın soyadından almıştır.

Altay projesinde, Güney Kore’ninde yardımı bulunuyor. Güney kore, proje’de teknik destek sağlayıcısı olarak bulunuyor. Hayata geçirilen proje tasarım, geliştirme, prototip, test ve diğer özellikleriyle beraber 500 milyon dolarlık bir maaliyeti içeriyor. Ana muharebe aracı olarak tasarlanan tankımızın tüm testleri ve kalifikasyon çalışmaları 2012 yılında bitecek ve seri imalatına 2013 yılında balanacak. Güney Kore’nin ürettiği XK-2 tank projesinin tecrübelerinden yararlanılacak olan projede ilk etapta 250 tank üretilerek TSK ihtiyaçlarına göre arttırılabilecek.

 

Altay Tankın Resimleri:

YORUMLAR

 • Kemal

  Merhaba, yeni tankımızı gördüm. Güney Kore’den alınmış bir model ve tamamen türk yapımı olması ve yazılımı Türk yapımı olması daha iyi. Allah paletine taş değirmesin.

 • Yoncalar

  Gerçekten mükemmel bir tank.

 • Razor0013

  Umarım sağlam bir tanktır. Türk yapımı olan araçların ömrü fazla uzun olmuyor ama inşallah bu defa bu önyargıyı yıkacak bir araç olmuştur …

 • alimali1942

  Tanklar artık eski moda gibi geliyor daha fazla geliştirmek gerek kendimizi…

 • denizh

  Türk yapımı tank ne kadar sağlamdır bilemem, daha popüler, sağlam tanklardan alınsaydı bence.

 • Serin

  İlgimi çekti, birkaç fotoğraf daha olsa iyi olurdu 🙂

İlgili Terimler : , ,
Astsubay.org