Dolar : Alış : 3.5000 / Satış : 3.5063
Euro : Alış : 3.9100 / Satış : 3.9170
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara30°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 311 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İstifa Depremi! Komutanlar İstifa Etti

30 Temmuz 2011
Ana Sayfa » Gündem » İstifa Depremi! Komutanlar İstifa Etti

Dün YAŞ ( Yüksek Askeri Şura ) toplantısı için 1 Ağustosta bir araya gelecek olan komutanlar istifalarını verdi. Öncelikle Genelkurmay Başkanının emekliliğini istemesiyle başlayan deprem, kuvvet komutanlarının emeklelerini isteyerek devam etti. Bunun üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığına, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel atandı ve Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay emekliliklerini istedi.

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner veda mesajı yayınladı:

Şu anda 173‘ü muvazzaf, 77‘si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir. Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır. Haklarında henüz hiç bir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yükser Askeri Şura‘da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır. Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır. Şartlar ne olursa olsun TSK‘nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK‘nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim.

Olaylar bu şekilde cereyan ederken, mevcut durumun nasıl ilerleyeceği ise oldukça merak uyandıran bir konu oldu. Çünkü içeri alınan komutanlar ve dışarda kalan komutanların sayısının azlığı bilinmezliğe sürüklüyor. Önümüzdeki günler bize tam olarak ne olacağını gösterecek.

YORUMLAR

 • Ahmet

  Merak ediyorum. Bu istifalardan sonra ne olacak?

 • Nefes

  Bence istifalar, herhangi bir kriz yapmaz. İnşallah ülkemizin durumu iyiye gider.

 • Celal

  Sanırım ilk defa böyle bir durum yaşanıyor. Devletimize hayırlısı olsun diyelim. Bundan sonraki gelişmeleri bende merak ediyorum. Nasıl bir değişme, bir yenileşme olacak.

 • @izm

  Umarım ülkemiz adına iyi gelişmeler yaşanır artık.

 • Mesudo

  Bakalım ne olacak.

 • alimali1942

  Gelişmeleri biz de yakından izliyoruz, herkes için hayırlısı…

 • alimali1942

  Ya gündem hep bunlarla doldu bir an önce düzelmesini istiyoruz…

 • Sonumuz hayır olur inşAllah onca istifadan sonra çünkü biranda geldi istifalar sanki birşey ifade etmek istercesine .

 • nurcan

  sonumuz hayırdır illaki.. herkes üzerine düşeni yapıyor 😉

 • musti

  kötü olmuş gerçekten

 • husney

  kimse durduk yere kimseye dokunmaz bence birşeyler dönüyor ve ortaya çıkartıyorlar tabiki herşeyin hayırlısı

 • canan

  haberleri şaşkınlıkla izlemeye devam ediyoruz…

 • yaşar

  yine şehit haberi geliyor bir an önce herşeyin youna girmesini diliyorum…

Astsubay.org