Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
HAVA DURUMU
hava durumu

Ankara23°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 314 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

34 Ülke 74 Şehitliğimiz Olduğunu Biliyor Muydunuz?

20 Ocak 2012
Ana Sayfa » Gündem » 34 Ülke 74 Şehitliğimiz Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Ülke sınırlarımızın dışında tam 34 ülke de 74 Türk şehitliğimiz bulunuyor. Bunlardan bize en uzak şehtlik Japonya, Güney Kore ve Mymanmar’da. En fazla şehitliklerimiz ise Azerbaycan başı çekerek, KKTC ve Ukrayna’da.

Anadolu Ajansı Muhabirinin düzenlediği habere göre Malta ve Hindistan’a kadar çok büyük bir arazide bilmediğimiz bir çok şehitlik bulunuyor.

Türk Şehitliklerimiz Nerelerder?

[toggle title=”Şehitliklerimizin bulunduğu ülkeler:”] Türk şehitliğinin bulunduğu ülkeler, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Filistin, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Libya, Lübnan, Macaristan, Malta, Mısır, Myanmar, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan.[/toggle]

Yurt dışında bulunan şehitliklerimizden 9 şehitlikle Azerbaycan, 8 şehitlikle KKTC bulunuyor. Üçüncü olarak da 7 şehitlikle Ukrayna izliyor. Osmanlı döneminden kalma Gazze şehitliğinde de 6 şehitlik yer alıyor. Bunun yanında Yunanistan’da 4, İngiltere, Suriye, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da 3 şehitlik yer alıyor.

En uzak şehitliğimiz ise ERTUĞRUL Şehitliği

Ertuğrul Fırkateyni, 1889 yılında 2. Abdülhamit’in atadığı özel elçi Osman Paşa ile Japonya’ya dostluk ziyaretine gittiler. Japon İmparatoru Meici ile görüşüp dönüş yaparken yakalandıkları tayfun ile Oşima adası kayalıklarına gemi çarparak parçalandı. Burada 260 şehit verirken, 69 denizci de Japon İmparatoru tarafından 2 savaş gemisi ile İstanbul’a gönderildi.

Diğer şehitliklerimiz ile ilgili bilgileri araştırıyoruz. En yakın zaman da konumuzu güncelleyeceğiz.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Batu
20 Ocak 2012 - 11:23 pm

Gerçekten bu yaşıma kadar buralarda şehitlik olduğunu bilmiyordum. Öğrenince kendimden utandım. Biz her ne kadar şehitlerimize sahip çıksak da nerede hangi şehidimiz hangi şehitliğimiz var bilmiyorum. Ancak utanarak söylüyorum ki bizim bir şeylere sahip çıkmamız lafta kalıyor..

hüseyin
23 Ocak 2012 - 8:36 am

Şehitliklerimizi bilmiyordum. Bir öğretmen olarak bu yazıyı okulumun koridoruna asmak istiyorum. Her Türk çocuğunun bilmesi gereken bir yazı. Tesekkurler.

Astsubay.org